Univerzita Pardubice otevírá svůj univerzitní filmový klub

28. 3. 2012 | Tiskové zprávy

Promítání odstartuje v 17 hodin americkým filmem HRANICE OVLÁDÁNÍ, který režíroval Jim Jarmusch. Ten diváky zavede do společnosti osamělého muže beze jména, který putuje španělskou krajinou a u kávy se setkává s tajemnými lidmi a sbírá indicie. Jaké jsou jeho úmysly a co se píše na vzkazech z krabiček od zápalek? V Univerzitním filmovém klubu dostanete odpovědi.

Hostem projekce bude Marie Barešová z Ústavu filmu a audiovizuální kultury Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, která po promítání vystoupí se svou přednáškou, v níž snímek rozebere z pozice filmové vědy a také zdůrazní filozofické přesahy filmu. Následovat bude diskuse s diváky a členy celého projektu.

Dramaturg filmového klubu Mgr. Tomáš Hejduk, Ph.D., k výběru prvního filmu klubu uvádí: „Filmy J. Jarmusche obecně mají vždy určitý filozofický podtext. Navíc se vyjadřují jak k soudobým problémům, byť spíše symbolicky či metaforicky, tak k otázkám smyslu lidského života. Právě z těchto důvodů jsou i přes svoji náročnost populární. Režisér patří celosvětově k nejuznávanějším soudobým autorům, přitom jeho kořeny sahají až do Čech či na Moravu – i ve filmu Hranice ovládání lze odkaz k této reálii vidět v rozebírání výrazu Bohemia.“

V univerzitním filmovém klubu budou moci zájemci shlédnout celkem 18 odborně vedených filmových projekcí, které se uskuteční v průběhu realizace projektu a umožní divákům odhalit, jak se filosofické myšlení a otázka po smyslu bytí odráží v konkrétním filmovém díle.

Univerzitní filmový klub vznikl pod patronátem projektu Idea univerzity, který v současné době řeší univerzitní tým na Fakultě filozofické. Jde mu především o snahu zmírnit izolovanost vědních a uměleckých oborů, a to prostřednictvím výuky filosofie jako tradičního východiska a jednotícího fóra všech oborů vědy a umění. Projekt chce takto přispět nejen ke spolupráci oborů vyučovaných na fakultách univerzity, ale též poukázat na zásadní význam univerzitní instituce v otevřené demokratické společnosti. Projekt je rozdělen do pěti klíčových aktivit, jejichž úkolem je podpořit prolínání různých oborů a na jeho realizaci se podílejí dva významní partneři – Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i. a Občanské sdružení – uskupení TESLA.

Bližší informace:
Mgr. Tomáš Hejduk, Ph.D.
Katedra filosofie FF UPa
telefon 466 036 281
e-mail Tomas.Hejduk@upce.cz

Ing. Valerie Wágnerová
kancléřka – mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555
e-mail promotion@upce.cz