Učitelům rostou platy, školám zase zájem o pedagogiku
Zájem o studium na pedagogických fakultách vysokých škol roste. Vyplývá to z údajů, které poskytly jednotlivé školy. Souviset to může mimo jiné i s navýšením platů ve školství. Průměrný plat učitele na nižším stupni základní školy momentálně činí 45 tisíc hrubého, naopak platy vysokoškolských vyučujících stagnují. Podle serveru Novinky.cz tak na tom absolventi pedagogických fakult budou lépe než ti, kteří je na povolání připravují.
„Podle počtu přihlášek za posledních pět let vidíme mírné zvýšení zájmu. I počet přijatých se nám postupně zvyšuje. V roce 2020 byly ale přijímačky velmi ovlivněny protiepidemickými opatřeními, kdy se upouštělo od přijímací zkoušky u více studijních programů,“ uvedla Martina Vladyková, mluvčí Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Fakulta v roce 2017 přijala celkem 2070 uchazečů, o tři roky později jejich počet vzrostl o více než tisícovku. Loni pak číslo kleslo na 2663 přijatých.
Větší počet přihlášek na pedagogické obory zaznamenala také Masarykova univerzita v Brně. „Počty uchazečů na pedagogickou fakultu rostou kontinuálně od roku 2016 a například v zatím posledním přijímacím řízení do bakalářských a magisterských studijních programů jsme zaznamenali nárůst počtu přihlášek o 17 procent,“ sdělila Michaela Pokorná, mluvčí brněnského rektorátu. Za uplynulé tři roky počet přihlášek na brněnský „peďák“ narostl o víc jak dva tisíce, počet přijatých pak o více jak 200.
„Kromě zvýšeného mediálního zájmu o učitelskou profesi v souvislosti s postupným zvyšováním učitelských platů je důvodem i inovace podoby studia na naší fakultě v posledních letech a také změna propagace studia mezi uchazeči,“ vypočítává Pokorná důvody pro se na školu hlásí více zájemců.
Většímu zájmu se těší také Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. „Fakulta umožňuje v rámci kombinovaného studia programů učitelství získat kvalifikaci a profesní způsobilost i stávajícím pedagogickým pracovníkům, kteří stále ve velkém počtu působí ve školách bez zákonem vyžadované kvalifikace. I v této skupině se každoročně zvyšuje počet uchazečů o studium i počet přijatých,“ vysvětlil Pavel Neumeister, proděkan pro studijní záležitosti.
Dle Neumeistera fakulta přijímá co nejvíce uchazečů reálně může do těch nejžádanějších oborů. Těmi jsou matematika, přírodovědné předměty, čeština a angličtina pro první stupeň ZŠ.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: Novinky.cz
Další články k tématu
Vysokoškolský učitel je taky jenom člověk
Cest k učitelské profesi je několik. Buď si vyberete některý z oborů na pedagogické fakultě anebo se rozhodnete udělat si doktorát. V druhém případě si totiž budete muset na univerzitě také něco odučit. Ze studenta se tak poměrně rychle stanete pedagogem, což rozhodně není snadné. Takže jaký je pohled z druhé strany přednáškové haly? Jak se žije vysokoškolským […]
číst vícePětinu učitelů trápí fyzické vyčerpání
Dvacet procent učitelů se potýká s fyzickým vyčerpáním a šest procent splňuje podmínky pro diagnostiku syndromu vyhoření. Vyplývá to z výzkum Národního institutu SYRI, kterého se zúčastnilo 1768 vyučujících, z toho dvě třetiny tvořily žen. Jako nejčastější příčiny stresu vnímají učitelé problémové jednání studentů, přílišnou pracovní zátěž, přemíru administrativy a náročnou komunikaci s rodiči. Jejich spokojenost ovlivňuje rovněž vedení […]
číst více