Ubytování pro studenty zdražilo a je méně dostupné
Ruská agrese na Ukrajině, dramatický nárůst cen energií, inflace a doznívající dopady koronavirové pandemie – i kvůli tomu mají letos studenti problém sehnat ubytování. Koleje i priváty jsou dražší a není jich dost. Studenti, kteří se se začínajícím akademickým rokem plánují stěhovat, se tak musí připravit na komplikace. Situace se navíc v průběhu roku může ještě zhoršit.
Koleje zdražují
Současná situace má dopad na ceny bydlení na vysokoškolských kolejích. Univerzita Karlova zdražila v průměru o devět procent již v červnu tohoto roku. Ceny za koleje se pohybují mezi 3500 až 6665 korunami měsíčně. Podobně je na tom i pražská ČVUT, kde studenti zaplatí od 3500 do šesti tisíc. Na VŠE pak studenti mohou za kolej platit až 7560 korun měsíčně.
„K navýšení cen dochází po roce, kdy jsme ceny zvyšovali o inflaci. Koleje VŠE zvyšují ceny o 10 procent. U nově zrekonstruovaných pokojů dochází k navýšení v průměru o 18 procent,“ vysvětlila Martina Mlynářová z oddělení marketingu VŠE.
Připlatí si i studenti v Brně. Cena kolejí Masarykovy univerzity narostla v průměru o tisíc korun měsíčně. Hlavním důvodem zvýšení cen je podle Radima Sajbota, tiskového mluvčího univerzity, nárůst cen energií.
Podle Sajbota však ani zvýšení kolejného plně nepokryje skutečný nárůst plateb za energie. „Pokud bychom se rozhodli promítnout takto razantní nárůst cen energií v plné výši do konečné ceny kolejného, bylo by to pro spoustu studentů skutečně likvidační. Už teď víme, že nás to bude stát minimálně 60 milionů korun ročně,“ varuje Sajbot. Dodal, že univerzita bude významnou část nákladů hradit sama.
Nejen v Praze je draze
Zvyšují se také ceny privátního bydlení prakticky po celém Česku. Nejrychleji ze všech měst rostou aktuálně ceny ubytování v Českých Budějovicích, Pardubicích a Zlíně. Naopak nejmenší nárůst zatím z větších měst zaznamenaly Ostrava, Plzeň a Hradec Králové. Vůbec nejdražší je pak ubytování v Praze a v Brně.
Podle serveru Seznam Zprávy proto studenti tak pravděpodobně letos navážou na trend z roku 2018, kdy kvůli volnější kapacitě bydlení i cenám budou stále častěji mířit za hranice velkých měst. To před čtyřmi lety vedlo k výraznému protažení dojezdové doby do školy. V Praze a okolí se studenti spokojili s tím, když měli školu 80 minut od domova.
Komplikace pro studenty
Studenti z chudších rodin se kvůli rostoucím nákladům mohou snadno ocitnout ve finanční nouzi. V lepším případě si budou muset ke škole najít práci, v tom horším si studium nebudou moct vůbec dovolit. A nemusí je zachránit ani stipendium.
Ubytovací stipendium se zpravidla pohybuje v řádech několika tisíc korun a nestačí ani na měsíční náklady za ubytování. Studenti mohou získat také sociální stipendium, ani to ale nestačí na zaplacení bydlení na celý akademický rok. Ceny ubytování mohou navíc kvůli inflaci dál růst, což muže studenty zaskočit v průběhu semestru. O kolik ceny ještě porostou zatím není jasné a studenti tak zůstávají nejistotě.
Hodně studenů, málo ubytování
Kromě narůstajících cen studenti řeší také problém s nedostatečnými ubytovacími kapacitami. Hledání ideálního bydlení jim tak letos zabere víc času. V některých případech pak budou muset slevit ze svých nároků. To se týká třeba studentů, kteří chtějí bydlet sami nebo v párech. V průměru vyjde jednotlivcům nebo dvojicím bydlení až o tisícikorunu za měsíc dráž než větším skupinám.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: Seznam Zprávy, Kurzycz, Praha IN