Třetí zpráva z 5. arktické expedice Přf JU
21. července odjíždějí poslední studenti kurzu neživé přírody. Máme dva dny na úklid stanice a na přípravu dalšího kurzu. V sobotu 23. července celá posádka vítá na přístavním molu v Pyramiden devatenáct účastníků kurzu živé přírody Polární ekologie (Obr. 1 – v horní řadě zleva – J. Klimešová, J. Komárek, O. Strunecký, M. Dvořáček, V. Pavel, M. Devetter, J. Kavan, E. Janková, K. Janko, O. Ditrich, J. Těšitel, J. Elster, L. Bučinská, T. Tyml, Š. Mašová, M. Tušer, J. Kvíderová, v dolní řadě – E. Kašparová, M. Lučanová, A. Kodátková, V. Špátová, T. Malinová, A. Bernardová, L. Raabová, I. Lacmanová).
Také druhá část letošního programu zahrnuje konkrétní vědecké programy, na které těsně navazuje kurz Polární ekologie – obory živé přírody; mikrobiologie – algologie, botanika – fyziologie rostlin a zoologie – parazitologie. Bližší informace také na naší webové stránce (www.polar.jcu.cz). V těchto oborech v zátoce Petunia děláme výzkum již pět let, proto většina terénních témat vychází z našich předešlých zkušeností.
Algologická skupina mapuje diverzitu sinic a řas v terestrických i sladkovodních biotopech (Obr. 2). Po sběru vzorků následuje mikroskopování a dokumentace dominantních skupin sinic a řas (Obr. 3). Na základě podrobného studia diverzity jsme vytipovali několik sladkovodních a půdních biotopů, do kterých jsme instalovali datalogery, které nám každou hodinu zaznamenávají teplotu. K ještě podrobnějšímu ekofyziologickému studiu růstu zelené vláknité řasy Zygnema jsme si vybrali mělký mokřad (seepage), který se nachází před stanicí (Obr. 4). Na populaci této řasy jsme v průběhu dvouhodinových časových úseků dva dny měřili diurnální změny fotosyntetické aktivity v souvislosti se změnami ozáření.
Botanikové pečlivě mapují nástup vegetace cévnatých rostlin na nově odledněná území všech ledovců přitékajících do oblasti zátoky Petunia (Obr. 5). Tímto tématem se v minulých letech zabýval prof. Prach ve spolupráci s kolegy z poznaňské univerzity. Geografové poznaňské univerzity monitorují ústupy ledovců od roku 1984 a jejich datování zmenšování ledovců poskytuje jedinečný záznam změny prostředí zátoky Petunia.
Oproti předešlým sezónám zoologicko – parazitologická skupina rozšířila spektrum svých měření o studium půdních a sladkovodních bezobratlých, především v souvislosti s gradienty vzdálenosti od čela ledovců a s výškovým gradientem (Obr. 6 a 7). Současně se tato skupina již tradičně věnuje sbírání mořských bezobratlých a ryb za pomoci potápění a lovem do sítí (Obr. 8). Úlovky jsou následně podrobeny determinaci (Obr. 9) a parazitologické pitvě (Obr. 10 a 11).
4. srpna končí nultý ročník kurzu Polární ekologie. Skupina studentů odjíždí a střídají ji další terénní badatelé. O jejich práci vás budeme informovat v další zprávě.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Doc. Josef Elster, Svalbard