Světoví odborníci na plagiátorství zavítají do Brna

5. 2. 2015 | Tiskové zprávy

„To, že dáme studentům méně času k vypracování eseje, je nezastaví předtím, aby si ji koupili on-line,“ varuje britský odborník Phil Newton, který v Brně představí problematiku diplomek na zakázku. „Zrovna v lednu se objevil případ, kdy učitel z ČVUT nabízel na Facebooku sepsání bakalářské práce. Vedení fakulty s ním okamžitě ukončilo pracovní poměr,“ upozornila na aktuálnost tématu organizátorka konference Ing. Dita Dlabolová.

V ČR bojuje proti plagiátorství aplikace Theses, jež porovnává tisíce odborných textů denně. Theses využívají už více než čtyři desítky vysokých škol a jejich počet dál roste. „Měli jsme na Mendelově univerzitě náš vlastní systém, který dokáže detekovat plagiátorství, ale dokázal srovnávat jen práce, které vznikly na této univerzitě. Připojili jsme se proto k systému Theses,“ vysvětlil jeden z pořadatelů červnové konference Mgr. Tomáš Foltýnek, Ph.D.

Mezinárodní konferenci Plagiarism across Europe and Beyond navštíví 70 účastníků z 26 zemí, ze 4 kontinentů. Do Brna dorazí hosté z USA, Velké Británie, Finska, Nigérie nebo Singapuru. Plagiátorství je totiž problémem téměř všech světových univerzit. „Ekonomické studie prokázaly, že čím poctivější jsou lidé při studiu, tím poctivější jsou poté i v zaměstnání. Poctivé obchodování pak samozřejmě pomáhá ekonomice. Z dlouhodobého pohledu se proto vyplatí hledět na férovost už při studiu,“ dodal Foltýnek.

Mezi hlavní hosty brněnské konference patří Austalanka Tracey Bretag, která se dlouhodobě věnuje problematice vzájemné důvěry mezi studenty a jejich učiteli. „Stále víc univerzit bere plagiátorství vážně a zabývá se jím. Software ale sám o sobě nestačí, je potřeba tomu nějak předcházet a případně mít nastavený i férový systém sankcí,“ uzavřel Foltýnek.

Více informací na www.plagiarism.cz.