Studium už nebude součástí sociálního pojištění

11. 12. 2009 | Aktuality

Studenti přijdou o státem uznávanou účast na důchodovém pojištění. Od 1. ledna 2010 už se totiž doba studia nebude pokládat za tzv. náhradní dobou pojištění, která dosud byla zahrnuta do doby nároku na důchod i přesto, že studenti neodváděli žádné pojistné. Potřebná doba pojištění byla navíc nově zvýšena na 35 let.

Studium do konce roku 2009 bude započítáváno podle starých pravidel, studium po 1. lednu příštího roku podle nových. Studenti, kteří zahájili studium před rokem 2010 a skončí jej po něm, budou hodnoceni podle obou systémů.

Stávající i budoucí studenti tak mohou buď spoléhat na to, že potřebných 35 let pojištění dosáhnou po ukončení studia, nebo se přihlásí k dobrovolné účasti na tomto pojištění už během studia (jeho minimální měsíční částka je pro rok 2010 stanovena na 1660 Kč). Kdo tak učiní po roce 2009, nebude se mu tato doba dobrovolného pojištění počítat do maximální možné lhůty (tedy 10 let), pokdy je možné takové pojištění hradit.

Zdroj a více informací: www.finance.cz