Studium a práce doma, nebo v zahraničí? Studenti jsou na vážkách
Nedávný výzkum společnosti Datank, který sleduje názory tuzemských studentů na českou a zahraniční výuku, vyplývá, že i letos převažuje mírná nespokojenost s úrovní vzdělávání u nás oproti tomu v zahraničí, a to v poměru 56 ku 44 %.
Celkem 94 % respondentů vidí hlavní plus zahraničního studia v kvalitě výuky a ve špičkových pedagozích. Studenti preferují univerzity v zahraničí také díky možnosti získat tam kvalitní kontakty pro budoucí kariéru (více než tři čtvrtiny dotázaných) či působit v multikulturním prostředí a zlepšit si znalosti cizích jazyků.
Téměř dvě pětiny z nich plánují po ukončení magisterského studia zůstat po několik let v zahraničí a získávat tam pracovní zkušenosti. Vysněnou destinací pro práci v cizině je Velká Británie (49 %), následují USA (19 %), Německo a země Beneluxu (6 %). Naopak necelá třetina studentů preferuje návrat do České republiky.
Z pohledu těch, kteří již zahraniční univerzitu studují v rámci bakalářských oborů nebo se na ně právě chystají, chtějí v cizině zůstat a dále studovat téměř dvě třetiny (61 %) talentů.
Oslovení studenti si svůj obor vybrali zejména podle skutečnosti, zda je dané odvětví zajímá a baví (78 %). Méně důležité už pro ně bylo, jestli jejich obor bude perspektivní s ohledem na jejich budoucí pracovní uplatnění (37 %). Bez ohledu na to, jaký obor studují, pokládají za nejperspektivnější technické a přírodovědné obory (92 %), naopak za obory bez výrazné perspektivy považují ty umělecké (12 %).
Průzkum byl zpracován společností Datank v období červenec – srpen 2015 metodou elektronického dotazování (CAWI) na vzorku 233 respondentů z řad žadatelů o stipendium a stipendistů Bakala Foundation a Nadace The Kellner Family Foundation.
Podrobnější informace o výzkumu a jeho výsledcích lze najít na stránkách www.kellnerfoundation.cz.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: tisková zpráva
Foto: sxc.hu
Další články k tématu
Průzkum UPOL: Filozofové chtějí podnikat, nejvyšší plat chtějí medici
Každý čtvrtý student Univerzity Palackého v Olomouci chce po absolvování podnikat. Vyplývá to z průzkumu, kterého se zúčastnilo přes 1500 respondentů. Do podnikání se nejčastěji chtějí pustit studenti z filozofické fakulty a fakulty tělesné kultury. Nejvyšší nástupní plat pak chtějí studenti lékařské fakulty. Zájem o podnikání oproti roku 2012 narostl o pět procent. Nejvíc studentů chce ale stále […]
číst víceVětšina studentů se chce soustředit na rodinu i kariéru
Češti studenti neupřednostňují kariéru před rodinou, spíš než v korporátu chtějí pracovat v menší firmě. Vyplývá to z průzkum společnosti GTS Alive Group, která vydává studentské průkazy ISIC. Průzkum se vedle Česka uskutečnil ještě v dalších šesti zemích a účastnili se ho převážně vysokoškoláci. Průzkum konkrétně zjišťoval, jestli je pro studenty v budoucnu priorita kariéra nebo rodina. Pro 40 […]
číst víceČeho se bojí mileniálové a generace Z?
Mladí lidé si v zaměstnání nejvíce váží dobré firemní kultury, flexibility práce a nároků na udržitelnost. Nejvíc je tíží životní náklady. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte, která se ptala mileniálů a generace Z. Průzkumu, který se koná jednou ročně, se účastnilo 44 zemí světa. Mileniálové jsou lidé narození přibližně mezi lety 1983 až 1995, […]
číst více