Studenti získali cenu Wernera von Siemense
Vědecká soutěž Wernera von Siemense každoročně oceňuje technologické a přírodovědné projekty. Letošní ročník ocenil průlomové objevy v léčbě nemocí i technické studie sportu.
První ročník soutěže proběhl už v roce 1998 a od toho roku společnost Siemens na odměnách úspěšným účastníkům vyplatila 12,5 milionu korun. Ocenění během 22 let konání soutěže dostalo 389 vítězů. Konkurence je postupně čím dál tím vyšší, což dokládá i letošní počet přihlášek, který se vyšplhal na 833.
Siemens udílí ceny ve čtyřech kategoriích
Patří mezi ně nejvýznamnější výsledek základního výzkumu, nejlepší diplomová práce, nejlepší disertační práce a nejlepší pedagogický pracovník.
Ocenění za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu putovalo k týmu Pavla Plevky Masarykovy univerzity v Brně. Tým se ve své práci věnoval struktuře viru klíšťové encefalitidy a mechanismu jeho neutralizace monoklonální protilátkou.
Úspěch slavil i obor kvantové optiky. Disertační práce Iva Straky z Univerzity Palackého v Olomouci byla zaměřená na přípravu, detekci a charakterizaci kvantových stavů světla. Značnou část pozornosti věnoval metodice měření takzvaného tichého světla, u něhož dochází k potlačení kvantové náhodnosti počtu fotonů. Tiché světlo má své praktické využití v kvantových technologiích k bezpečné komunikaci, rychlému počítání nebo přesnému měření.
Cenu za nejlepší diplomovou práci získal Denys Rozumnyi z Českého vysokého učení technického v Praze. Hledal a sledoval objekty, které se pohybují vysokou rychlostí, jako jsou mimo jiné míče v nejrůznějších sportech.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zvláštní ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce obdržela Dagmar Myšíková z Univerzity Karlovy v Praze, která se věnovala studiu protinádorové imunitní reakce u pacientů s karcinomem plic. Práce informuje o nových možnostech imunoterapie, které by mohly představovat značný pokrok v léčení nádorových onemocnění.
Zdroj: elektro.tzb-info.czDalší články k tématu
Konec bakalářek v Česku? Některé fakulty je zrušily
Už více než rok jsou aplikace Chat GPT a Open AI přístupné širší veřejnosti. Za tu dobu stihly zásadním způsobem proměnit české školství. Na některých fakultách kvůli těmto aplikacím zrušily bakalářské práce. Jinde jejich používání tolerují, studenti ale umělou inteligenci musí uvést jako zdroj. Studenti Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého od letošního zimního […]
číst více