Studenti VŠCHT ovládli prestižní soutěž s biosenzorem
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT) uspěla v prestižní soutěži SensUs. Porazila konkurenty z Evropy i z Číny a zámoří. Se svým biosenzorem na kontrolu funkce ledvin uspěla v konkurenci 18 dalších účastníků.
Český tým vznikl na popud Daniela Křížka, který čerpal inspiraci ze své stáže v Nizozemsku. „Byla to velká výzva, v prvé řadě dát dohromady tým nadšených studentů a následně celý biosenzor,“ řekl Křížek.
„Náš prvotní prototyp biosenzoru ještě není zdaleka dokončený a dostatečně malý pro potenciální nošení a využití v praxi, ale na finále soutěže v Eindhovenu se setkal s velkým úspěchem,” popsal další člen týmu, magisterský student Jiří Kohout. „Ve vývoji nás mimo naší školy podpořily i některé firmy a další instituce,“ doplnil.
Čeští studenti ukořistili první místo v jedné z celkem čtyř kategorií. Konkrétně šlo o kategorii Analytical Performance, kde se hodnotí sestrojení prototypu, jeho řešení a funkčnost. Mezi další kategorie patřila Innovation hodnotící nápad samotný a jeho originalitu, Translation Potential zaměřená na vytvořený byznys plán a možnost převodu technologie do praxe a Public Inspiration oceňující popularitu týmu formou veřejného hlasování.
Cílem soutěže organizované Technickou univerzitou v Eindhovenu je vytvořit prototyp biosenzoru a poskytnout tak vysokoškolákům šanci uplatnit své vědomosti v praxi. Soutěž je určená týmům bakalářských a magisterských studentů. Na vytvořeno biosenzoru, který odpovídá zadání a kritériím aktuálního ročníku soutěže, mají týmy necelý rok
Letos se soutěž zaměřila na onemocnění ledvin. Zúčastněné týmy měly sestrojit prototyp biosenzoru schopného kontinuálně detekovat množství kreatininu ve tkáňovém moku ledvin.
Senzor by mohl v budoucnu pomáhat pacientům, kterým hrozí akutní selhání ledvin. Každoročně jde o 13 milionů lidí z celého světa. Ti si musí pravidelně monitorovat hladinu kreatininu v krvi. Díky tomu poznají, jak jejich ledviny pracují. Využívání senzoru by pacientům usnadnilo život, protože by díky němu nemuseli tak často chodit na kontroly do nemocnice a absolvovat odběry krve.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: Novinky.cz
Další články k tématu
Svět kouzel na VŠCHT Praha se otevře lidem 29. a 30. listopadu
Tak jako měl Harry Potter se svou partou druhý domov v Bradavicích, mají experti na chemii, biologii a technologie svůj kouzelný chrám na VŠCHT v Praze-Dejvicích. V pátek 29. listopadu a sobotu 30. listopadu se mohou téměř po roce přijít podívat do světa výbuchů, zkumavek a sci-fi laboratoří nejen zájemci o studium, ale i široká veřejnost. V rámci Dnů […]
číst víceJe opravdu tak těžké se na Jedničce udržet? Data hovoří jinak
Možná už jste někdy slyšeli, že na 1. lékařské fakultě UK je těžké projít přes první ročník a že právě prvák je jakýmsi sítem, které oddělí úspěšné studenty od těch neúspěšných. Říká se také, že na naši fakultu je těžké se dostat bez samých jedniček nebo bonifikace. Je to ale pravda? Skutečností je, že 29 […]
číst víceStudentům z FF UK pomáhá terapeutický poník
Nový semestr je v plném proudu i ve čtvrtém patře budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha, kde loni v prosinci došlo k tragické střelbě. Studentům i pedagogům tam dělá společnost terapeutický poník Monty. Cílem je pomoct jim se uvolnit a ulevit jim od stresu. Poníka do školy pravidelně vozí hipoterapeutka Petra Jandová […]
číst více