Studenti Oxfordu můžou používat AI! Má to ale háček

11. 1. 2024 | Stojí za přečtení

ChatGPT
Studenti prestižní britské školy Oxford můžou používat na psaní eseje umělou inteligenci. Háček ale spočívá v tom, že za ní nedostanou známku a nepočítá se ani do jejich celkového hodnocení za semestr. Proč to tedy vůbec dělají? Cílem je, aby se od umělé inteligence něco naučili.

Úkol, který se příliš neliší od jakéhokoliv jiného vysokoškolského zadání: vyberte si téma a napište esej. Jenže esej nenapíšete vy, ale necháte ji zpracovat umělou inteligencí. S hotovou esejí pak přijdete do školy a diskutujete, analyzujete a hledáte chyby.

Aplikace typu Chat GPT totiž sice zvládne vyprodukovat text určitého rozsahu na stanovené téma, ale často používá nepodložená fakta, nebo si je úplně vymýšlí.

„(Umělá inteligence) by vás měla naučit přemýšlet o tématech do hloubky a důvěřovat tomu, že jste schopni dojít k jasným a přesvědčivým závěrům,“ říká svým studentům oxfordský profesor Steve New. Podle něj by jim AI mohla pomoci psát lepší eseje.

„Nástroje umělé inteligence můžou rozšířit studentům obzory. Můžou je nasměrovat k přístupům, které by je samotné nenapadly,“ vysvětlil New pro web Business Insider. Dodal, že studenti nemůžou používat AI k psaní esejí, za něž jsou hodnoceni.

Úkol, který zadal New svým studentům, je součástí širší snahy předních britských škol (vedle Oxfordu například i univerzity v Cambridge) naučit své studenty i vyučující pracovat s umělou inteligencí eticky.

Kromě univerzit si umělá inteligence pomalu hledá své místo také v britské justici. Angličtí a velšští soudci už například mohou podle zákona používat nástroje AI při psaní rozsudků.

 

Zdroj: Business Insider, Daily Mail