Student se soudí, protože neudělal maturitu
Většina maturantů neuspěje s odvoláním proti výsledkům maturitní zkoušky. Někteří se kvůli tomu i soudí. To je také případ Michala K. U soudu argumentoval tím, že jeho výkon u odpoledního didaktického testu z českého jazyka ovlivnil hluk během dopoledního testu z angličtiny. A pražský městský soud mu dříve dal za pravdu. Do sporu teď ale zasáhl Nejvyšší správní soud (NSS).
Maturant Michal K. skládal společnou část maturitní zkoušky v opravném termínu v září 2021. Dopoledne psal didaktický test z angličtiny, odpoledne pak test češtiny. Zatímco ten prvním napsal úspěšně, v tom druhém už úspěšný nebyl. Obrátil se proto na ministerstvo školství, které žádal o přezkum maturitní zkoušky.
Součástí jeho argumentace byl mimo jiné i nadměrný hluk způsobený vrtáním, prací stavebních strojů, sbíječky a později žáky na chodbě během dopoledního testu. Tím měla být vzhledem k jeho nepříznivému zdravotnímu stavu narušena jeho schopnost soustředit se během odpolední části zkoušky. Ministerstvo žádost odmítlo jako nedůvodnou. Maturant proto podal správní žalobu k pražskému městskému soudu.
Ten většinu mladíkovi žaloby sice zamítl, dal mu ale za pravdu v částí týkající se hluku. Podle pražského městského soud mají mít maturanti rovné podmínky během celého maturitního dne. „Není možné, aby jedni žáci mohli v klidu a tichu vykonat dvě zkoušky v rámci maturity a druzí byli v průběhu jedné z nich vystaveni nežádoucím vlivům,“ konstatoval. Proti tomu se ohradilo ministerstvo školství a podalo kasační stížnost. Nejvyšší správní soud jí nyní vyhověl.
„Rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 7. června 2023 (…) se ruší a věc se vrací tomuto soudu k dalšímu řízení,“ píše. Podle NSS se musí podmínky hodnotit jednotlivě u částí maturitní zkoušky a nikoliv v rámci celého maturitního dne.
„V obecné rovině lze souhlasit s městským soudem, že žáci mají mít stejné podmínky pro výkon maturitní zkoušky a není žádoucí, aby byli jedni rušeni hlukem, zatímco druzí mohli maturitu vykonat v klidném a tichém prostředí. Rovnost podmínek ve smyslu ochrany před nadměrným rušením je však nutno posuzovat ve vztahu ke konkrétní části maturitní zkoušky, nikoliv k maturitní zkoušce jako celku,“ stojí v rozsudku NSS. Případ se teď vrátí k pražskému městskému soudu, který už bude vázán názorem NSS.
NSS se přezkumem didaktických maturitních testů zabýval v minulosti už několikrát. V roce 2019 například zmítl kasační stížnost neúspěšného maturanta, který argumentoval příliš vysokou teplotou ve třídě.
Zdroj: NSS
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Další články k tématu
Nemáš vysokou školu? Prestižní titul již za jeden rok – studium BBA a LL.B.
Ústav práva a právní vědy působí na trhu vzdělávání přes 20 let, hlavní pozornost na sebe strhávají programy MBA a LL.M., kromě těchto dvou vlajkových lodí Ústav práva nabízí studijní programy BBA a LL.B., které jsou designované pro zájemce bez vysoké školy i manažerské praxe. Programy BBA a LL.B. poskytují základní přehled v oblastech managementu […]
číst více