Speciál O OBORECH: Softwarové inženýrství
Kde se studuje softwarové inženýrství
Pokud se chcete hlásit na bakalářské studium softwarového inženýrství, nezbude vám, než se přihlásit na České vysoké učení technické. V rámci ČVUT si však můžete vybrat – tento obor se totiž vypisuje na Fakultě elektrotechnické pod programem Softwarové technologie a management, a také na Fakultě informačních technologií pod programem informatika; na této fakultě můžete prezenčně obor studovat také v anglickém jazyce. Jak na Fakultě elektrotechnické tak i na Fakultě informačních technologií je možné obor studovat i kombinovanou formou. Na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské se otevírá obor Softwarové inženýrství v ekonomii.
Studium na ČVUT nemusí nutně znamenat studium v Praze. Bakalářskou část softwarového inženýrství v ekonomii je možno vystudovat také v Děčíně, Fakulta elektrotechnická má zase externí pracoviště v Šumperku, v Sezimově Ústí a v Trutnově. Právě v Šumperku měl být pro zájemce o studium mimo Prahu otevírán bakalářský program Softwarové technologie a management, ale v akademickém roce 2010/2011 byla tato možnost nakonec pro malý zájem zrušena. V příštích letech však může být situace jiná.
Máte-li zájem o navazující magisterské studium softwarového inženýrství, máte již na výběr ze dvou univerzit. Kromě Českého vysokého učení technického, kde opět můžete studovat tento obor prezenčně i kombinovaně na Fakultě elektrotechnické nebo na Fakultě informačních technologií (ta nabízí také prezenční studium v anglickém jazyce), se vám nabízí také prezenční či kombinované studium na Západočeské univerzitě v Plzni na Fakultě aplikovaných věd. Otevření magisterského studia oboru softwarové inženýrství nyní připravuje také Vysoká škola ekonomická v Praze, konkrétně Fakulta informatiky a statistiky. Její snahou je umožnit otevření tohoto oboru již od letního semestru roku 2010/2011.
Náplň studia
Absolvent tohoto oboru bude mít základní znalosti informatiky, jako je logika, matematická analýza, algoritmizace, lineární algebra, statistika nebo také ICT systémy. Během prvního ročníku získají studenti teoretický základ z informatiky a matematiky, dále se učí programování, dozví se leccos i o hardwaru a posléze si vybírají specifické oborové předměty, jako jsou třeba efektivní algoritmy nebo objektové modelování. Na Fakultě elektrotechnické si dále studenti volí specializace, a to buď „Vývojář softwarových systémů“, „Správce softwarových systémů“ nebo „Aplikace softwarových systémů“.
Profil absolventa
Absolvent oboru Softwarové inženýrství bude schopen vyvíjet samostatně či v týmu softwarové produkty v dostatečné kvalitě. Může se stát správcem sítě, softwarových či databázových systémů nebo správcem serveru. Absolvent může fungovat také jako konzultant nebo analytik softwarových systémů a technologií nebo administrátor operačních systémů, uplatnit se může i při vývoji firmware. Může nalézt zaměstnání téměř v jakékoliv firmě používající informační technologie.
Předměty
Kromě oblastí již zmíněných výše se na softwarovém inženýrství můžete setkat s předměty jako např. kódy a bezpečnost, počítačové sítě, databáze, programování v různých jazycích, webové a podnikové aplikace nebo třeba technologie XML. Předměty se samozřejmě liší na různých fakultách, informace o nich je však možné nalézt na jejich webových stránkách.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj fotografie: Stock.Xchng
Další články k tématu
Porucha na vesmírné stanici! Simulace ČVUT vás promění v astronauta
Zajímalo vás někdy, jak se žije lidem ve vesmíru? Díky virtuální hře z dílny Fakulty elektrotechnické ČVUT si můžete vyzkoušet simulaci života na mezinárodní vesmírné stanici. Kromě rutinních úkolů simuluje hra i zásah vesmírným smetím. Veřejnosti by hra mohla být přístupná už příští rok v pražském planetáriu. „Uživatele čeká například pěstování rostlin, práce s mikroskopem, měření tělesných […]
číst víceStále máte čas! Které školy ještě berou přihlášky?
Březnem to neskončilo. I v dubnu se můžete stále hlásit na některé veřejné vysoké školy. U vybraných fakult a oborů pak přihlášky můžete posílat ještě i v květnu a červnu. Mendelova univerzita v Brně – Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií přijímá přihlášky do 30. dubna, Provozně ekonomická fakulta na některé obory až do 13. června Policejní […]
číst více