Speciál O OBORECH: Oděvní návrhářství, textil, obuvnictví

18. 1. 2012 | O studijních oborech

Přestože situace v oblasti textilního průmyslu není u nás momentálně zrovna růžová, neznamená to, že význam tohoto odvětví upadá. Šaty dělají člověka, ale to nejde bez toho, aby člověk tvořil šaty. A naučit se tomuto řemeslu může nejen na středních, ale dokonce i na některých vyšších odborných či vysokých školách.
Studium textilnictví, oděvnictví, obuvnictví i návrhářství je spojeno s řadou procesů, od vývoje materiálu přes zhotovení návrhu až po samotný prodej koncovým zákazníkům. My se v tomto článku zaměříme právě na prostřední díl cesty „šatů k člověku“, tedy na design a textilní tvorbu.

Uplatnění absolventů

Absolventi se mohou uplatnit jak v obecně tvůrčích, tak i inovačních týmech. Své budoucí pracovní působiště tak mohou nalézt třeba v rámci velkých oděvních a textilních podniků, ale i v malých krejčovských firmách. Mnoho absolventů však po ukončení studia volí sólovou či podnikatelskou dráhu a snaží se prosadit jako samostatní designéři a návrháři v nejrůznějších módních studiích.

Kde studovat

TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI

Fakulta textilní
Studijní program: Návrhářství
Studijní obor: Návrhářství textilu a oděvu (P; Bc., 3 roky)

Přijímací zkoušky

Tento studijní obor je jediný, na nějž se v rámci fakulty skládá přijímací zkouška. Ta je konkrétně talentová. Probíhá vždy koncem března a tvoří ji diskuze nad předloženými domácími pracemi (např. studie hlavy, figury, předmětů, zátiší, přírody či města, a to jak kresebně, tak i v barvě, ukázky prostorové tvorby mohou být na fotografiích – max. 15 kusů) a dále část talentová, kterou uchazeči podstupují přímo v místě zkoušky. V jejím rámci musí vytvořit malířskou kompozici na zadané téma (formát A2), zhotovit prostorovou kompozici z papíru na zadané téma a nakreslit zátiší (formát min. A1).

Předměty

Mezi povinnými předměty najdou posluchači FT TUL například Kreslení věcné, Tkaní a vazby tkanin, Konstrukce a modelování oděvů pro design, Textilní zbožíznalství, Malbu pro design, Dějiny výtvarné kultury, Základy textilní a oděvní výroby, Koloristika aj.

Web: www.ft.tul.cz

VYSOKÁ ŠKOLA UMĚLECKOPRŮMYSLOVÁ V PRAZE

Studijní program: Výtvarná umění
Studijní obor: Design (P; 3 roky)

S textilním designem okrajově souvisí také obor Design vypisovaný na VŠUP. V jeho rámci jsou posluchači připravováni pro designerskou práci v nejrůznějších oblastech výtvarného umění, oděvní návrhářství nevyjímaje. Důraz je zde kladen zejména na výuku týmové práce a získání znalostí z nejrůznějších oblastí kreativní tvorby, od průmyslového designu přes design objektový a grafický, keramiku a porcelán až právě pro textil a módní tvorbu. Velká část výuky probíhá v ateliéru.

Přijímací zkoušky

V prvním z celkových dvou kol přijímacího řízení odevzdává uchazeč k posouzení soubor svých prací v předepsané formě a dále dostane půldenní výtvarný úkol. Obojí hodnotí ateliérová komise. Jen v případě, že si uchazeč v obou případech vyslouží verdikt „uspěl“ (druhé možné hodnocení už je jen „neuspěl“), postupuje do kola druhého. Zde se pak posuzuje jeho portfolio děl a k tomu výtvarné úkoly zpracované během dvou dní. Nechybí ani obligátní prověřování jeho předpokladů pro studium (děje se formou pohovorů s vedením ateliéru).

Web: www.umprum.cz

UNIVERZITA TOMÁŠE BATI

Fakulta multimediálních komunikací
Studijní program: Výtvarná umění
Studijní obor: Multimedia a design (P; Bc., 3 roky), zaměření Design obuvi/Design o­děvu

Také v rámci Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně lze najít obory, které úzce souvisejí s textilnictvím a – už jen s ohledem na název univerzity – obuvnictvím.
V rámci Ateliéru designu obuvi jeho frekventanti získají potřebné znalosti týkající se navrhování, ale i výroby a konečného zhotovení produktu. Důležitou součástí studia je orientace na výuku aktuálních trendů v obuvnictví a používaných technologiích a materiálech.
Posluchači zaměření na design oděvů se učí pracím příslušejícím oděvnímu designérovi, ale třeba i postupům užívaným v produkci oděvů používaných v reklamě. Během studia není pominuta ani oblast marketingová a produkční, které jsou důležitou součástí prosazení produktu na trhu.

Přijímací zkoušky

Přijímací zkouška je dvoukolová a sestává ze zkoušky talentové a písemné. Talentová část vychází z domácí práce, resp. písemného testu. Úspěšné složení druhé části zkoušky vyžaduje všeobecný přehled v oblasti vizuální kultury a znalosti ve zvoleném oboru/ateliéru, a to písemnou formou, a dále nutnost předložení úkolů na dané téma, vytvořených před přijímací zkouškou. Poslední zkoušku v rámci druhého kola tvoří část ústní, během níž se zjišťuje motivace uchazeče, hloubka jeho zájmu o zvolený obor/ateliér a všeobecný rozhled.

Web: web.utb.cz

VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA ODĚVNÍHO NÁVRHÁŘSTVÍ

Studijní obor: Oděvní návrhářství (P; 3 roky)

Na Vyšší odborné škole oděvního návrhářství lze studovat právě mj. obor Oděvní návrhářství. Jedná se o tříleté studium, jehož hlavní tematickou náplň tvoří několik oblastí: Oděvní tvorba s využitím nejmodernějších počítačových programů, Návrh, modelování a aranžování oděvů, Figurální kresba a malba, Módní trendy a stylistika, Reklamní tvorba a propagace, Management oděvní firmy. Studenti se zde mají naučit samostatnému rozhodování, kreativnímu myšlení, ale i schopnostem pracovat v týmu. Škola zároveň slibuje vyspělé technologické zázemí disponující nejmodernějšími počítačovými aplikacemi zaměřenými na tvorbu oděvů a to od oděvů módních, sportovní, až přes speciální nebo pracovní oděvy. Úspěšní studenti navíc dostanou možnost účastnit se zahraničních stáží s finanční podporou EU. Školné je stanoveno na rovných 5 000 Kč ročně.

Přijímací zkoušky

Přijímací zkouška zahrnuje v prvním kole talentovou zkoušku (kresba portrétu dle modelu, fantazijní kresba a kresba oděvního návrhu na dané téma a dále pak hodnocení za 10 předložených plošných domácích prací). Druhé kolo zastupuje test z volitelného cizího jazyka a ověření praktických dovedností, konkrétně tedy zhotovení části oděvu.

Web: www.vosonspso.cz

Foto: Stock.XCHNG.hu

Další články k tématu

Stále máte čas! Které školy ještě berou přihlášky?

Březnem to neskončilo. I v dubnu se můžete stále hlásit na některé veřejné vysoké školy. U vybraných fakult a oborů pak přihlášky můžete posílat ještě i v květnu a červnu. Mendelova univerzita v Brně – Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií přijímá přihlášky do 30. dubna, Provozně ekonomická fakulta na některé obory až do 13. června Policejní […]

číst více