Speciál O OBORECH: Gender studia

21. 11. 2007 | O studijních oborech

O co jde? Generová studia lze definovat jako studia kulturně a společensky vytvářených norem vztahů mezi pohlavími. V České republice je lze studovat na bakalářské úrovni na Katedře sociologie FSS MUNI, magisterský program zajišťuje Katedra genderových studií FHS UK. Dále běží samostatné semináře a kurzy na různých vysokých školách a neziskové organizace (Gender Studies, NESEHNUTÍ, NORA, aj.) pravidelně pořádají různé vzdělávací semináře.

„Genderová studia se proto zabývají jak analýzou struktur a procesů, jež se podílejí na sociálním uspořádání vztahů mezi ženami a muži, tak analýzou reprodukce femininit(y) a maskulinit(y) na individuální úrovni. Studia genderu jsou dynamicky se rozvíjejícím oborem, který sociální vědy obohacuje o perspektivu dekonstruující další zažité binarismy (příroda vs. kultura, biologie vs. společnost, soukromé vs. veřejné), vystavěné na hierarchickém základě. Gender je základní kategorií analýzy organizace lidských společností a produktů sociálního a kulturního života,“ charakterizují tento obor webové stránky oboru na MU.

Co je cílem gender studia? Bakalářský program na FSS MU připravuje absolventy/ab­solventky po teoretické i metodologické stránce tak, aby byli schopny/i samos­tatně a fundovaně analyzovat genderově relevantní problémy, což je klíčovým předpokladem k tomu, aby se jedna z priorit Evropské unie – rovné příležitosti žen a mužů – dařila realizovat v praxi. Magisterský program na FSS MU v rámci studia sociologie nabízí celou řadu profilových kurzů, které studujícím umožní prohloubit jejich akademickou erudici při studiu, kritické reflexi a analýze genderu.

„V rámci magisterského programu GS studující konfrontují široké spektrum teoretických, metodologických i praktických otázek týkajících se genderu jako jednoho ze základních organizačních principů lidské společnosti; genderové a sexuální symboliky a kontextualizace; historického i současného postavení žen a mužů v různých společnostech; vlivu feministických teorií a metod ve vědě a výzkumu; a dalších různých aspektů genderu,“ píše se o oboru na stránkách FHS UK.

Nabízené předměty Na FSS MU si můžete vybrat z následujících předmětů: Sociologické teorie genderu, Historie ženského hnutí a feminismu, Gender a právo v ČR a EU, Genderová struktura společnosti, Metody prosazování genderové rovnosti + praxe, Metodologie výzkumu genderové problematiky, Gender v terénu: metody kvalitativního výzkumu, Gender a věda, Gender v etnografii, Gender ve válce: kultura násilí a konfliktu, Násilí na ženách, Gender v literatuře, Kritická mužská studia, Queer studies, Feministické hnutí v současných společnostech, Gender a média, Genderová socializace, Filosofické teorie genderu, Feminismus v domácím a mezinárodním kontextu, Trest a uvěznění: genderová perspektiva, Gender a náboženství, Český film z aspektu gender a feministické teorie.

FHS UK nabízí následující předměty: AIDS jako metafora, Antropologie genderu I. a II., Gender, Race and Multiculturalism, Diplomní seminář, Elektronická média, informační společnost a gender, Epistemologogical and Methodological Questions in Gender Studies, Feminism and Citizenship/En­gendering Citizenship, Feminismus a nacionalismus, Feminist Theories and the Body, Feministická epistemológia, Feministická etika, Paměť a rod: Orální historie v genderovém výzkumu, Feministické teorie, Gender a literatura, Gender a média, Gender a právo, Gender a sexualita v totalitních režimech 20. století, Gender v sociologii, Gender a vizualista, Gender Politics in Central and Eastern Europe, Gender ve filozofické antropologii, Gender v jazyce, Problematika slovotvorby, Genderová problematika třetího světa, Genderová struktura české společnosti, Historie z genderové perspektivy, Gender, sexualita a politika identity, Komparativní dějiny a historické proměny sexuality, Komparativní pohled na náboženství z genderového hlediska, Konstrukce genderových vztahů v moderní společnosti, Kritická analýza diskurzu a gender, Metodologické přístupy v genderových studiích, Metody feministické diskurzivní analýzy, Metody genderové analýzy médií, Metody prosazování genderové rovnosti, Mužská studia, Obecný úvod do metodologie sociálních věd, Politika identity a konstrukce sexuality ve společnosti, Politika rovných příležitostí v EU a v České republice, Postkoloniální studia z hlediska genderové analýzy, Gender, globalizace a sociální hnutí, Postižení z feministické perspektivy, Sexualita ve filmu, Queer Cinema, Sociální aspekty moderní éry, Transformace intimity jako součást modernizačních procesů, Stylistika, argumentace a akademické psaní, Tělo, text a kritika, Psychoanalýza, sémiotika a kultura, Základní pojmy sociální filozofie a filozofie dějin.

Uplatnění Absolventky a absolventi genderových studií mohou najít uplatnění v oblasti státní správy a samosprávy, v nevládních neziskových organizacích, v médiích, ale i v politických subjektech nebo vzdělávacích zařízeních. Budou průkopnicky přispívat k tzv. „gender mainstreaming“, tj. k integraci rodově diferencovaných přístupů do základních společensko-politických a kulturních funkcí společnosti; budou rozvíjet sociální spravedlnost, společenskou rodovou rovnováhu, rovnost i občanské právo na jinakost, a tedy se i stanou – z hlediska národního i mezinárodního – vlastními nositeli sbližování právní praxe ČR s Evropskou unií.

Absolventky a absolventi oboru se budou moci uplatnit také v práci odborně teoretické a pedagogické na univerzitní úrovni a přispívat tak k rozvoji oboru genderových studií interdisciplinárně, ve výzkumu i výuce.

O dalších oborech se dočtete mj. zde: andragogika,farmacie,architektura, psychologie, politologie