Speciál O OBORECH: Cestovní ruch na soukromých školách
Cestovní ruch je a bude součástí života lidské populace. Co se mění, je intenzita využití toho, co trh s turistickými aktivitami nabízí, ale i jeho samotná struktura a převažující trendy. Odvětví je to tedy věru pulsující – nyní jen záleží na tom, jak se mu bude dařit. A právě od toho jsou tu studijní obory zaměřené na cestovní ruch a vše s ním spojené. Studenti se v nich učí, jak co nejlépe a nejefektivněji dosáhnout spokojenosti turistů i na turismu závislých provozů.
Co je, když se řekne… cestovní ruch
Obor cestovní ruch pod sebe zahrnuje vše, co souvisí s přechodným pobytem lidí, od rozhodnutí o konečné destinaci a délce setrvání přes cestu tam i zpět a program pobytu až po činnost agentur, cestovních kanceláří, společností zaměřených na turistické aktivity a další přidružené oblasti.
O oboru
Kromě samotných poznatků o provozu a plánování cestovního ruchu či možnostech turistických aktivit studenti získávají i důležité znalosti o tom, jak se dobře uplatnit v podnikatelské sféře. To zahrnuje znalosti podnikatelského práva, ekonomiky cestovního ruchu, účetnictví, obchodního práva, managementu a řízení lidských zdrojů, marketingu, psychologie atp. Nemalý důraz je také kladen na výuku cizích jazyků, komunikační a řečnické schopnosti, schopnost vést menší či větší personál atp. Posluchači však nejsou vzděláváni jen v pouhém udržení stávajícího stavu oboru, ale jsou motivováni i k vytváření novinek v oblasti cestovního ruchu, ke snaze rozšířit jejich kvalitu i různorodost, zlepšovat propagaci a informovat o České republice v tuzemsku i v zahraničí atp.
Přijímací zkoušky
Přijímací zkoušky na tento obor se na privátních školách zpravidla konají pouze z prověření jazykových znalostí (v závislosti na škole jsou to znalosti jednoho až dvou jazyků), případně z motivačního pohovoru.
Školné
Školné na soukromých vysokých školách poskytujících obory zaměřené na cestovní ruch činí 19 400 (VŠOH), 23 000 (VŠOH), 32 500 (VŠH), resp. 55 000 korun (VŠCRHL) za semestr prezenčního studia. V případě kombinované formy studia je to 20 000 (VŠH), resp. 30 000 korun (VŠCRHL).
Na vyšších odborných školách činí roční školné 4000 (VOŠ KV), resp. 5000 korun (AHOL – VOŠ) pro obě formy studia.
Předměty
Mezi předměty vyučované v rámci oboru cestovní ruch mohou posluchači kromě výše zmíněných narazit například na Zásady obchodního jednání a etikety, Multikulturní management, Udržitelný rozvoj cestovního ruchu, Geografii cestovního ruchu, z volitelných mj. na Marketingovou komunikaci ve službách, Kongresový a incentivní cestovní ruch, Památky České republiky, Průvodcovské služby v cestovním ruchu, Animaci v cestovním ruchu, Personalistiku, Výzkum trhu v cestovním ruchu, Etiku a ochranu spotřebitele, Lázeňství, Řečnický výcvik atp.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Uplatnění absolventů
Absolventi studia se ponejvíce uplatňují v podnicích z oblasti cestovního ruchu, ale díky výše nastíněným studijním předmětům jsou jejich možnosti všeobecně mnohem širší.
V závislosti na zvolené specializaci se však přeci jen většinou uplatňují v hotelových řetězcích, u dopravců spojených s turistickými aktivitami, v cestovních kancelářích a agenturách, malých a středních firmách poskytujících ubytování a stravování, v managementu a marketingu hotelů a lázeňských zařízení, v kulturních, lázeňských a sportovně rekreačních provozech, v průvodcovských službách, v resortech zaměřených na udržitelnost a rozvoj cestovního ruchu v určité destinaci, v gastronomických provozovnách, v organizacích zabývajících se způsoby trávení volného času aj.
Kde obor studovat na soukromých školách
Vzhledem k tomu, že již sám pojem cestovní ruch je velmi široký, nabízejí jednotlivé školy více dílčích oborů, z nichž každý se kromě všeobecného portfolia znalostí o cestovním ruchu zaměřuje na jeho určitý směr.
- VYSOKÁ ŠKOLA OBCHODNÍ A HOTELOVÁ
Bakalářský studijní program: Gastronomie, hotelnictví a turismus
Bakalářský studijní obor: Management hotelnictví a cestovního ruchu (Bc., P/K; 3 roky)
Web: www.hotskolabrno.cz
- VYSOKÁ ŠKOLA CESTOVNÍHO RUCHU, HOTELNICTVÍ A LÁZEŇSTVÍ
Bakalářský studijní program: Ekonomika a management
Bakalářský studijní obor: Management cestovního ruchu (Bc., P/K; 3 roky); Management hotelů, gastronomických zařízení a lázeňství (Bc., P/K; 3 roky)
Web: www.vsh.cz
- VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE, SPOL. S R.O.
Bakalářský studijní program: Gastronomie, hotelnictví a turismus
Bakalářské studijní obory: Hotelnictví (Bc., P/K; 3 roky); Management destinace cestovního ruchu (Bc., P/K; 3 roky); Management volného času (Bc., P; 3 roky)
Magisterské studijní obory: Management hotelnictví a lázeňství (Mgr., P/K; 2 roky); Management destinace cestovního ruchu (Mgr., P/K; 2 roky)
Web: www.vsh.cz
- AHOL – VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA
Denní studium: Cestovní ruch (DiS., P; 3 roky)
Dálkové studium: Cestovní ruch (DiS., K; 3,5 roku)
Web: www.ahol.cz
Zdroj: webové stránky jednotlivých škol
Foto: Stock.XCHNG
Další články k tématu
UPOL má vlastního průvodce
Univerzita Palackého v Olomouci (UPOL) má svého vlastního průvodce s téměř třemi desítkami míst, které stojí za to navštívit. Univerzitu z jiné perspektivy odhalí stávajícím studentům, prvákům zase pomůže zorientovat se na novém místě. Platforma Uni t(r)ips je přístupná i veřejnosti. „Univerzita Palackého nabízí mnoho míst a zákoutí, která mohou být zajímavá pro širokou skupinu lidí. Většina míst […]
číst více