Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně letos ovládnou flétny a klarinety

17. 9. 2014 | Tiskové zprávy

Jubilejní dvacátý ročník Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně začne v neděli 21. září 2014. Špičkové umělecké klání pořádá Hudební fakulta brněnské Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka a pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Michala Haška a primátora statutárního města Brna Bc. Romana Onderky, MBA.

„S velkou radostí mohu konstatovat, že se letošního ročníku zúčastní přes neuvěřitelných dvě stě kandidátů z celého světa,“ uvedl prezident akce a děkan pořádající fakulty profesor Jindřich Petráš. Letos – v historii soutěže vůbec poprvé – se v Brně utkají flétny (128 soutěžících) a klarinety (82 soutěžících).

Všechna vystoupení jsou volně přístupná veřejnosti v Koncertním sále HF JAMU, v Divadle na Orlí a v Besedním domě, kde se 26. září 2014 od 18 hodin uskuteční koncert laureátů a udělování cen ve spolupráci s Komorním orchestrem Opera Diversa s dirigentem Vítem Spilkou.

Do Brna se už za pár dnů sjedou mladí hráči z bezmála čtyřiceti zemí celého světa. Interpreti (podle regulí soutěže do pětatřiceti let věku) reprezentují namnoze vzdálené státy jako je kupříkladu Austrálie, Columbie, Mexiko, Brazílie, Ekvádor, Chile, Rusko, Kazachstán, USA, Jižní Korea, Čína, Taiwan, Japonsko, Izrael, ale také bezmála všechny evropské země.

„Dvacátý ročník jasně prokazuje její životaschopnost. Vedle soutěže při festivalu Pražské jaro se jedná o druhou nejvýznamnější akci svého druhu v tuzemsku,“ zdůraznil profesor Jindřich Petráš. Soutěž má podle něj v současné době nejvyšší parametry, které určují kvalitu podobných mezinárodních podniků. Je tříkolová a výběr repertoáru každého oboru zahrnuje vrcholná díla světových autorů.

Děkan Hudební fakulty JAMU v Brně a garant oboru lesní roh dále dodává, že v porotách zasedají vynikající odborníci daného nástroje. Soutěž je multioborová a v cyklu pěti let se v ní vystřídá celkem deset hráčských oborů. Vítězství v soutěži je spojeno se zajímavým finančním ohodnocením. Laureáti si v každém oboru odnesou za první místo částku sto tisíc korun, další dvě umístnění jsou spojena se sumou sedmdesát a čtyřicet tisíc korun. Příští rok se v Brně utkají obory housle a smyčcové kvarteto, ještě rok později lesní roh a tuba. Není bez zajímavosti, že vloni měla pořádající Hudební fakulta JAMU mezi oceněnými hned dva laureáty.