Školy se budou muset vyrovnat s úbytkem žáků a studentů
Hlavně učiliště budou muset začít řešit demografický pokles, který způsobí, že v roce 2010 vyjde ze základních škol zhruba o 25 tisíc dětí méně než letos. To znamená, že za pět let by se na střední školu dostala většina žáků z populace. Na učiliště by šlo pak jen asi 15% těch, kteří dále studovat nechtějí.
Jestli se budou chtít učiliště udržet, budou muset rozšířit nabídku vzdělávacích kurzů také pro dospělé, jak je to již nyní běžné v zemích EU. Jednalo by se hlavně o rekvalifikvační kurzy pro nezaměstnané. Navíc je třeba nabízet více oborů s maturitou, aby absolventi získali širší všeobecný přehled, především se naučili práci s počítačem a angličtinu, a měli předpoklady se v životě dále vzdělávat. Bohužel stát ještě nemá vypracovanou koncepci celoživotního vzdělávání a podle studie Národního vzdělávacího fondu z roku 2000 pouze čtvrtina českých firem je ochotných investivovat do svých zaměstnanců formou dalšího vzdělání. Pro podniky jsou kurzy pro zaměstnance stále ještě příliš nákladné. Řešením by byla možnost tyto náklady odepisovat z daní. Některé země Evropské unie zase zavedly osobní vzdělávací účty, takže peníze jsou adresovány jednotlivým lidem, u nichž hrozí, že ztratí místo.
S demografickým poklesem se budou muset nicméně vyrovnat také střední a vysoké školy. Jestliže by zůstal zachován současný počet míst na univerzitách, teoreticky by mohli studovat všichni mladí z dané populace. Proto některé vysoké školy plánují programy pro zaměstnance firem nebo se chystají rozšířit nabídku kursů také pro zahraniční studenty.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
zdroj: HN