Šestý festivalový den: Lidské příběhy ovlivněné politikou a válečnými konflikty diváky stále oslovují

6. 3. 2012 | Tiskové zprávy

V tomto duchu se nesla i dopolední projekce litevského snímku o studené válce Zpátky v tvé náruči pro školy. Jeho součástí byl workshop publicisty a bývalého disidenta Františka Stárka. Reportéři CINEMA MUNDI pro vás dále připravili videorozhovor s Juanitou Wilson, režisérkou irského filmu z prostředí bosenských válečných konfliktů s názvem Jako bych tam nebyla. Svůj film Georgica o opuštěném ostrově určeném ke zkouškám sovětských bomb, přišel na projekci osobně představit estonský režisér Sulev Keedus. Více uvidíte zde.

Dále měli filmoví nadšenci možnost popřemýšlet nad nizozemským dramatem Sonny Boy. Snímek natočila Maria Peters podle skutečné události a vypovídá o době plné zvratů v životě bílé ženy a černošského studenta před a během druhé světové války. Velkou filmovou událostí byl i kriminální film Tenkrát v Anatolii, jenž byl oceněn porotou na MFF v Cannes. Dalším promítaným snímekm byla Půlnoc v Paříži – divácky úspěšný film Woodyho Allena, jenž získal Oscara za původní scénář. Čerstvě oceněný animovaný film Alois Nebel, který dostal Českého lva za zvuk, hudbu a nejlepší výtvarný počin, mohli návštěvníci večer zhlédnout Velkého Špalíčku. „Ještě musím vstřebat dojmy, ale tím minimem dialogů mi to připomínalo film Tenkrát na západě,“ uvedl s úsměvem jeden z diváků.

V rámci pondělního doprovodného programu si příznivci živých rytmů mohli vychutnat výuku latinsko – amerických tanců v klubu Mersey.

V úterý 6. března mají diváci možnost mimo jiné navštívit projekci filmu Václava Havla Odcházení, film oceněný Českým lvem za nejlepší scénář. Určitě si nenechte ujít lotyšský film Střevíček, ke kterému pro vás bude připraveno občerstvení – vybrané pochoutky baltské kuchyně. Určitě si ale nenechte ujít večerní projekci filmu Dopisy pro anděla o náboženském vyznání v kontrastu se zdravým rozumem, které přijde uvést estonský režisér Sulev Keedus. Od 19:30 ve Velkém Špalíčku. A v klubu Mersey bude již tradičně od 19 hodin začne doprovodný program. Tentokrát se můžete těšit na koncert kapel Listolet a Dezoláti.

Iva Kulihová
redaktorka MFF Cinema Mundi