Rakušané chtějí mluvit česky
Anglicky dnes umí každý. S rozšiřující se EU ale Evropané pomalu přichází na chuť slovanským jazykům. Zejména v sousedním Rakousku zažívají instituty slavistiky nečekaný zájem o své předměty.
Ještě před nedávnem se na vídeňské ekonomice (WU, Wirtschaftsuniversität) o češtinu zajímalo pouhých patnáct studentů. Letos se jich do kurzů češtiny přihlásilo rovných 143. Ještě větší popularitě se těší ruština – za posledních sedm let se počet jejích posluchačů zpětinásobil a nyní se rusistice na WU věnuje bezmála 180 studentů. Zájem je také o slovenštinu, srbštinu a chorvatštinu. Před dvěma lety byly na Vídeňské univerzitě otevřeny překladatelské studijní obory slovenština a bulharština, čímž se doplnila výuka češtiny a polštiny.
Najdou se však i kritici nového trendu v jazykovém vzdělávání. V postingu k online článkům rakouského denníku Die Presse lze čas od času natrefit na vyjádření, podle kterých je zbytečné učit se „východní jazyky“, protože lidé z bývalého Ostbloku stejně všichni německy mluví, a to dozajista lépe, než Rakušané česky. Příbuzný posting i online válku na téma, jestli je „ta trocha kultury na Východě pozůstatkem monarchie“ lze najít na: http://www.diepresse.com/Artikel.aspx?… .
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: www.DiePresse.at