Profesoři na prázdninách
Hory aktivit
Nikoho asi nepřekvapí, že vysokoškolští vyučující jsou i o prázdninách velmi vytíženi. Jak říká prof. PhDr. Marcel Arbeit, Dr., který působí na Katedře anglistiky a amerikanistiky FF UPOL: „Na dovolené jsem nebyl asi tak třicet let. Teď se to ale změní, protože mám čtyřletého syna a s ním na rodinnou dovolenou jezdit budu, nejspíš s manželčinými kamarádkami někam na chatu v ČR.“ Zajímavé je, že většina z učitelů preferuje aktivní či poznávací dovolenou před prostým ležením u moře. Výjimky ale existují – jedním z těch, kdo potvrzuje pravidlo je profesor JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, PhD. z Katedry politologie FSS MU v Brně. „Mám rád kombinaci obojího,“ odpovídá na otázku zda preferuje aktivní či pasivnější způsob odpočinku. „Chvíli se „válet“ a pak jezdit na poznávací cesty nebo procházet okolí.“
V rámci oblíbených českých destinací převažují hory či podhůří. Vzhledem k tomu, že se valná většina univerzit nachází ve velkých městech, je logické, že chtějí jejich ruchu uniknout a odpočinout si co nejdál od přecpané MHD a hromady turistů na ulicích.
Vyčistit si hlavu
Duševní hygiena je v dnešní uspěchané době potřeba. A zvlášť pro ta povolání, která „pracují hlavou“. Co pomáhá pedagogům vypnout či spíše přepnout mozek a pročistit ho od běžných starostí a stresu?
„Hlavu si nejlépe vyčistím při práci na zahrádce, posezením s přáteli nebo u hezké knížky,“ konstatuje Ing. Lena Mlejnková z Katedry cestovního ruchu Fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze.
„Rodina, sport, pes,“ odpovídá třemi slovy docent Ing. Tomáš Kušta, Ph.D., proděkan pro vědu, výzkum a doktorské studium na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze.
„V tomto směru je pro mě ideální se nějak pořádně rozhýbat a pak si posedět u piva s lidmi, se kterými si rozumím a nemusím řešit nic momentálně nepříjemného. S tím pohybem mi to ale v poslední době moc nevychází a chci to napravit,“ přiznává profesor JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D. z FSS MU v Brně.
„Spánkem,“ dává najevo své preference profesor PhDr. Marcel Arbeit, Dr. z Katedry anglistiky a amerikanistiky FF UPOL.
Pokud jde o čtení literatury, převažuje u vyučjících ta odborná nad beletrií. Někteří z nich s mírným smutkem připouští, že na jiné než odborné knihy nemají čas.
Ready for the next year
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Během léta je třeba se dobře připravit na další akademický rok. Jak to řeší peadgogové a v čem jejich příprava spočívá? A co bakalářské a jiné práce? Uhánějí oni studenty nebo někdy i studenti je? Například Ing. Václav Štícha, Ph.D. z Katedry lesnických technologií a staveb Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze konstatuje, že spíše uhání on studenty, než oni jeho. Tak je to ostatně asi ve většině případů. Štícha pak dodává, že je důležité si před začátkem nového semestru dobře odpočinout a nabrat nové síly. To může ostatně platit nejen pro pedagogy, ale i pro studenty.
Další články k tématu
Konec bakalářek v Česku? Některé fakulty je zrušily
Už více než rok jsou aplikace Chat GPT a Open AI přístupné širší veřejnosti. Za tu dobu stihly zásadním způsobem proměnit české školství. Na některých fakultách kvůli těmto aplikacím zrušily bakalářské práce. Jinde jejich používání tolerují, studenti ale umělou inteligenci musí uvést jako zdroj. Studenti Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého od letošního zimního […]
číst víceRozjeď svoji spisovatelskou kariéru! Přehled soutěží, kam se přihlásit
Prorazit ve světě literatury není vůbec snadné. Jednou z cest je úspěch v literární soutěži. Ne všechny jsou ale otevřené lidem vysokoškolského věku. Přinášíme přehled těch, určených i pro dospělé začínající spisovatele. Přihlásit se do nich stihnete ještě letos! Montaignova cena Téma: Esej z oblasti románské literatury (francouzské, italské, portugalské, španělské) Rozsah: Maximálně 10 tisíc znaků včetně mezer Uzávěrka: […]
číst více