Přijdou absolventi o podporu?
Parlament by se měl dnes kromě jiného zabývat i novelou zákona o zaměstnanosti, podle které by absolventi vysokých a středních škol neměli mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, jestliže za předchozí tři roky nevykážou minimálně dvanáct odpracovaných měsíců.
Toto by mohl být problém především v oblastech s vysokou nezaměstnaností, kde se brigády studentům shánějí zvláště obtížně. Podle vyjádření předsedy studentské komory Akademického senátu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Petra Mikela je novela např. v oblasti Ostravska zcela mimo realitu. Studenti Vysoké školy báňské dále vydali prohlášení, ve kterém vyjadřují svůj odmítavý postoj k novému zákonu a žádají poslance, aby ho v dnešním hlasování nepodpořili.
Novelu připravil a před necelými dvěma týdny i ve vládě prosadil ministr práce Zdeněk Škromach. Návrh by měl podle něj významným způsobem přispět ke snížení stoupající míry nezaměstnanosti. V praxi to znamená, že absolventi budou nuceni najít si práci co nejdřív po skončení školy a pokud se jim toto nepodaří, budou muset přijmout některé z dotovaných míst.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Podobné změny však nejsou v Evropě žádnou novinkou. Asi před šesti lety přijala podobný zákon, tenkrát však z pera britského premiéra Tonyho Blaira, i Velká Británie. V současné době pracuje na dotovaných místech asi dvě stě tisíc mladých Britů, zbytek z původně asi jednoho milionu mladých lidí bez práce si po zpřísnění poměrů radši našel místo sám.