Přihlášky na vysokou: na co si dát pozor

24. 1. 2014 | Rady maturantům

Tři druhy přihlášek

Klasická tištěná přihláška – ještě stále běžné jsou čtyřstránkové oranžové tiskopisy ve formátu A4. V případě, že vyplňujete tuto verzi přihlášky, přečtěte si pozorně pokyny a vysvětlivky. Pište čitelně hůlkovým písmem a k vyplněnému dokumentu přiložte doklad o zaplacení poplatku za přijímací řízení. Nezapomeňte se podepsat a přihlášku pošlete doporučeně v obálce A4.

Elektronická přihláška – školy elektronické přihlášky používají čím dál tím častěji. Výhodou je mnohdy snazší vyplnění než u tištěné přihlášky a nižší manipulační poplatek za její odeslání a zpracování. Každá škola – ba každý obor – ale může mít odlišný formulář, je proto potřeba se na vyplňování pozorně soustředit a dbát pokynů, které stanoví daná škola. Zatímco krasopis u elektronické přihlášky kontrolovat nemusíte, je radno dát si velký pozor na překlepy.

Vlastní přihláška – zejména soukromé školy často mívají vlastní přihlášky. Ty mohou být v elektronické i tištěné verzi a o jejich konkrétních podobách se nejvíce informací dozvíte na internetových stránkách dané školy.

Kolik mám času?

Kdy přihlášku odeslat – to je jedna z prvních otázek, kterou byste si měli položit. Většina vysokých škol je přijímá do konce února, případně do konce března. Ale pozor – umělecké obory kvůli talentovým zkouškám uzavírají přijímání přihlášek třeba už v listopadu. Rozpis uzávěrek jednotlivých škol si můžete prohlédnout na této stránce, případně se podívejte na web vybrané fakulty.

Rozhodně nenechávejte poslání na poslední chvíli a vyplněnou přihlášku si po sobě raději dvakrát přečtěte.

Užitečné informace, tipy a triky

Učitelské noviny – podrobný přehled všech bakalářských i magisterských studijních programů vydává každoročně v listopadu časopis Učitelské noviny. Najdete v něm všechny důležité informace a data, která ke správnému výběru školy a podání přihlášky potřebujete.

Sledujte internetové stránky vybraných vysokých škol – právě tam vždy najdete nejaktuálnější a nejsprávnější informace. V případě, že se změní podmínky či data přijímacího řízení, najdete o tom vše právě tam.

Podejte si více přihlášek – nemůžete se rozhodnout, který ze dvou oborů chcete studovat? Nejste si jistí, že vás na vybranou školu přijmou? Podejte si více přihlášek – výjimečné nejsou ani případy, kdy se studenti hlásí i na více než pět různých oborů. Přihlášky ale podávejte s rozmyslem – jednak vás každá z nich bude stát kolem 500 korun, jednak je lepší mít alespoň trochu jasno v tom, co byste chtěli studovat. Naučit se totiž na přijímací zkoušky na medicínu, psychologii a matematicko-fyzikální fakultu najednou nebude úplně jednoduché.

Pokud stále tápete, která škola je pro vás nejlepší, možná vám pomohou některé z našich článků – například Jak vybrat tu správnou vysokou? nebo Pomoc! Nevím, jakou školu si mám vybrat.

Národní srovnávací zkoušky – pokud jsou NSZ součástí vaší přijímací zkoušky, nezapomeňte se na ně včas přihlásit (a samozřejmě je absolvovat s pokud možno co nejlepším výsledkem).

Dejte si pozor na speciální požadavky jednotlivých fakult – najdete je buď v Učitelských novinách, nebo na webu školy. Některé obory požadují například potvrzení o zdravotní způsobilosti ke studiu, někde musíte dodat průměr známek ze střední školy, někde budete muset psát motivační dopis (jak na to si přečtěte například tady).

Hlavně nezoufejte – nestihnete-li si podat přihlášku nebo vás na vybraný obor nevezmou, existuje spousta možností, jak se se situací vypořádat. Mezi ně patří přihlásit na některý z oborů, který v prvním kole přijímacího řízení nenaplnil kapacitu studentů, přihlásit se ke studiu na některé ze soukromých vysokých škol, kde zpravidla končí přijímací řízení až v létě, nebo se přihlásit do nultého ročníku, které nabízejí některé fakulty. Další možnosti, co dělat v případě, že vás nikam nepřijali, najdete v článcích Nevzali mě… a Nevzali mě na vysokou. Co teď?.

Držíme vám palce s vyplňováním přihlášek i s přijímacím řízením samotným!

Zdroj fotografií: sxc.hu

Další články k tématu