Přednáškové kolokvium studentů fakulty filozofické a fakulty restaurování Univerzity Pardubice
Studentská spolupráce a bádání probíhá již rok a je zaměřeno na památky a historii oblasti Mariánské zahrady, mikroregionu sdružení obcí, které se nacházejí jihozápadně od Jičína v teritoriu barokně komponované krajiny vytvořené převážně v průběhu 18. století na někdejším panství Schlicků, kde se nachází řada architektonicky cenných staveb a značné množství drobných památek.
K přednáškovému studentskému kolokviu za její organizátory Mgr. Jana Stráníková vysvětluje:
„Náš výzkum je založen na spolupráci studentů historie pardubické Fakulty filozofické a studentů restaurování památek litomyšlské Fakulty restaurování, kteří se při bádání zaměřují na oblast Mariánské zahrady. Společně a zároveň s ohledem na odlišné pojetí oborů, které studují, tak chtějí přispět k poznání historie regionu a jeho památek. Zatímco studenti-restaurátoři zkoumají stav památek v terénu, studenti historie se věnují zkoumání archivních pramenů, v nichž vyhledávají informace nejenom o osudech jednotlivých památek, ale i o dějinách regionu. V uplynulém roce jsme se zaměřili na oblast kolem obce Veliše (Bukvice, Chyjice, Kostelec, Křelina, Podhradí, Střevač, Veliš, Vesec). Studenti Fakulty restaurování provedli průzkum drobných památek v terénu (kapličky, sochy, křížky) a vytvořili dokumentaci k těmto památkám, která upozornila na poškození děl, degradaci materiálu a její důvody, objekty měřili, identifikovali pozdější změny a doplňky na památkách apod. Jejich kolegové z Fakulty filozofické prozkoumali řadu pramenů k dějinám oblasti a zaměřili se zejména na farní kroniku z Veliše z přelomu 19. a 20. století. Prvním výsledkem vzájemné spolupráce studentů obou fakult je tedy publikace, která obsahuje edici velišské farní kroniky a zároveň popis současného stavu památek v teritoriu někdejší velišské farnosti.“
Posluchači studentského kolokvia se mohou těšit na témata zaměřená na vybrané památky z Veliše a okolí v současnosti, v historii, pojednávající např. o stavu památek na přelomu 19. a 20. století, o osobnosti Františka Aloise Vacka, někdejšího kopidlnského faráře, který žil v první polovině 19. století a věnoval se výzkumu historie regionu.
Přednáškové kolokvium je realizováno v rámci projektu Inovace studijních programů Historické vědy Fakulty filozofické a Výtvarná umění Fakulty restaurování Univerzity Pardubice financovaného z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (řešeným pod číslem CZ.1.07/2.2.00/07.0188).
Přednáškové kolokvium je otevřeno i pro veřejnost a vstup je zdarma.
bližší informace ke kolokviu:
Mgr. Jana Stráníková
Ústav historických věd FF
telefon 461 036 691, mobil 725 153 626
Ing. Valerie Wágnerová, kancléřka – mluvčí Univerzity Pardubice
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
telefon 466 036 555, e-mail promotion@upce.cz