POROVNÁNÍ OBORŮ: Botanika

28. 11. 2011 | O studijních oborech

Studium botaniky nemá co dočinění ani tak se zahradnictvím, jako se zevrubným studiem rostlin ze všech stran pohledu, jejich mikrosvět nevyjímaje. Ideálním výchozím studiem pro pokračování v magisterském stupni je tak hlavně obor Biologie, resp. Učitelství biologie, a to ještě nejlépe na téže škole, na jaké by chtěl student absolvovat i navazující magisterské studium. Pak totiž získává daleko větší šanci, že bude přijat i bez nutnosti skládat přijímačky.

Kde botaniku studovat

UNIVERZITA KARLOVA V PRAZE

Přírodovědecká fakulta
Studijní program: Biologie
Studijní obor: Botanika (Mgr., P; 2 roky)

Studijní obor Botanika na UK v sobě integruje i celou řadu příbuzných disciplín, od ekologie po interakci rostlinných jedinců i celých společenstev. Studenti se zde více či méně zevrubnou formou seznamují s poznatky z takových disciplín, jako je biosystematika, molekulární fylogenetika, morfologie či geometrická morfometrie, populační ekologie a mnohé další. Studium na UK je pojímáno především z pohledu rostlinných společenstev, a to ve všech rovinách včetně výzkumu historie krajiny či antropogenních vlivů na ni.

Uplatnění absolventů

Uplatnění studentů se neomezuje výhradně na oblast botaniky, ale díky širšímu záběru studia se mohou poohlédnout i po pozicích v rámci jiných biologických, ale i nebiologických oborů ve vědě i v praxi. Uplatnění tak nacházejí v rostlinné výrobě, lesnictví, vodohospodářství, hygieně, ochraně přírody a územním plánování, farmacii, managementu a obnově krajiny.

Přijímací zkoušky

Přijímací zkoušku tvoří pouze ústní zkouška ze znalostí obecného základu oboru, tj. botaniky.

Web: www.natur.cuni.cz

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI

Přírodovědecká fakulta
Studijní obor: Botanika (Mgr., P; 2 roky)

Na UP se posluchači stejně jako na UK zabývají kromě studia botaniky samotné i specifičtějšími disciplínami. Příkladem toho je zde vyučovaná botanika cévnatých rostlin, ekologie rostlin, jejich fyziologie či genetika, dále pak například ochrana fytogenofondu, fytopatologie (věda zabývající se rostlinnými chorobami), fytocenologie (věda o rostlinných společenstvích) a další. Setkají se tu však i s řadou hraničních oborů, jako je třeba mikrobiologie, algologie (věda o řasách), mykologie (věda o houbách), bryologie (věda o mechorostech), lichenologie (věda o lišejnících), ale i biofyzika, biochemie, molekulární biologie a mnohé další.

Uplatnění absolventů

Díky kombinaci klasických botanických předmětů s výukou hraničních oborů se rozšiřuje i možnost uplatnění absolventů školy v praxi. Kromě možnosti pokračovat v dalším studiu v doktorských studijních programech nejen na UP se mohou uplatnit kupříkladu ve výzkumných ústavech, jako asistenti na vysokých školách, pracovníci v botanických zahradách, v muzeích, v organizacích zabývajících se ochranou přírody a správou chráněných území, v rámci hygienických služeb, úpraven vod, čistíren odpadních vod, firem orientovaných na ekologickou problematiku atd.

Přijímací zkoušky

Obor je přímo prostupný pro absolventy bakalářského studia biologie, resp. i učitelství biologie na UP. Jinak se zkoušky k přijetí skládají ze znalostí poznatků, jež jsou obsahem bakalářské zkoušky oboru Systematická biologie a ekologie.

Web: www.prf.upol.cz

JIHOČESKÁ UNIVERZITA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

Přírodovědecká fakulta
Studijní program: Botanika (Mgr., P; 2 roky)

Studium magisterského navazujícího oboru na JČU se dále člení na dílčí zaměření, a sice Algologie, Systematika vyšších rostlin, Ekologie populací, Geobotanika, Mykologie a Archeobotanika.

Uplatnění absolventů

Absolventi mohou najít uplatnění na v nejrůznějších typech botanických, ekologických, vodohospodářských a krajinářských pracovišť, v základním výzkumu, ale například i ve školství.

Přijímací zkoušky

Bez odborné přijímací zkoušky může být do magisterského stupně studia přijat absolvent bakalářského studia PřF JU, který se hlásí do magisterského stupně v přímé návaznosti na bakalářské studium, ve kterém zároveň získal vážený průměr za celé studium nejvýše 2,3 a k tomu úspěšně složí přijímací zkoušku z angličtiny. Pro ostatní uchazeče je připravena písemná a ústní zkouška. Nejprve se skládají zkoušky z anglického jazyka a ze tří odborných předmětových okruhů (na výběr mají uchazeči z okruhu Biologie rostlin, Biologie živočichů, Buněčná biologie a genetika, Fyziologie a vývojová biologie živočichů a rostlin, Ekologie, Životní prostředí či Biologická chemie) a následuje rozprava nad bakalářskou prací (či jí odpovídající písemnou prací), případně se posuzuje připravenost uchazeče vypracovat zamýšlenou diplomovou práci. Přijati mohou být pouze uchazeči, kteří z angličtiny dosáhnou hodnocení „vyhověl“. Požadovaná znalost angličtiny pro hodnocení „vyhověl“ (oproti druhému možnému hodnocení „nevyhověl“) je kvalifikované porozumění odbornému anglickému textu a schopnost písemné formulace skutečností v textu uvedených a rozpravy o nich.

Web: botanika.prf.jcu­.cz

Foto: Stock.XCHNG

Další články k tématu

Vysněné studijní obory ve studentském městě plném kultury

Filozofická fakulta je největší fakultou Univerzity Palackého v Olomouci. Devatenáct kateder nabízí více než šest stovek kombinací humanitních, sociálních, lingvistických a uměnovědných studijních programů. Stačí si vybrat. Studentský život v Olomouci nabízí mnohem více než jen samotné studium. Můžete zažít stovky různých věcí – podílet se na pořádání největšího evropského festivalu dokumentárních a populárně-vědeckých filmů […]

číst více