Pokud se školy neotevřou do 1. června, maturity by být neměly
Ministr školství Robert Plaga v pondělí představil několik možných scénářů pro školáky. Jeden z nich počítá i s tím, že letos by se maturitní zkoušky neskládaly.
Vše závisí na tom, kdy se znovu otevřou školy. Základní školy, střední školy, vyšší odborné školy a vysoké školy jsou uzavřené už od 11. března. Vláda již dříve uvedla, že znovuotevření škol v případě odvolání nouzového stavu bude až to poslední opatření, které odvolá.
Momentálně jsou tedy ve hře dvě varianty. Pokud se školy otevřou dříve než 1. června, budou se maturitní zkoušky skládat 21 dní po znovuotevření. Maturanti by potom nemuseli letos psát slohy z češtiny a cizích jazyků. Didaktické testy by mohly vyhodnocovat samotné školy podle podkladů Cermatu, který je připravuje, aby se proces urychlil.
Pokud se však školy do té doby neotevřou, maturity by se konat neměly a maturitní vysvědčení bude žákům vystaveno na základě vysvědčení z předchozích tří let. Stejně by se řešily i zkoušky učňovské. Ministerstvo zatím nicméně podle Plagy předpokládá, že by se žáci mohli do škol vrátit už v druhé polovině května.
Co se společných přijímacích zkoušek týče, ty by se měly uskutečnit 14 dní po otevření škol. Namísto jednoho termínu by se ale konal pouze jeden.
Vláda by o návrhu ministerstva školství mohla rozhodnout už v úterý.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Původní termín písemných prací byl 8. dubna. Další části společné části maturity se měly konat 30. dubna a 4 až 6. května. Původní termín jednotných přijímacích zkoušek na čtyřleté obory středních škol byl 14. a 15. dubna. Jednotné přijímací zkoušky na víceletá gymnázia se měly konat 16. a 17. května.
Další články k tématu
Deset klasických děl k maturitě
Chystáte se k maturitě a děsí vás seznam četby? Vybrali jsme pro vás deset klasických děl napsaných před rokem 1950, které vás budou bavit! Jde o knihy, které mají co nabídnout i dnešním čtenářům, a v některých případech jde o naprosté průkopníky žánru. A bonus navíc, některé z nich zvládnete přelouskat za jedno odpoledne. 1984 (George Orwell, 1949) […]
číst více