Ovčí hlava či smažení červi. Na čem dalším si pochutnávají lidé o Vánocích?
Šokující, potenciálně jedovaté, naprosto šílené – řeč je samozřejmě o štědrovečerních večeřích, kterým holdují lidé v některých zemích. Připravili jsme pro vás seznam čtyř největších podivností, které lidé servírují na Vánoce, a čtyř lahůdek, kterým se holdovalo v minulost a které se bohužel (či bohudík?) dnes už nepodávají. Na druhou stranu, například za oceánem se často podivují nad tím, co že to ti Češi pojídají na Vánoce za divnou rybu zvanou kapr…
Ovčí hlava
V Norsku by si o Vánocích příliš nepochutnali vegetariáni, potažmo lidé s choulostivým žaludkem. Zejména v západních částech země je totiž typickou štědrovečerní večeří smalahove, což v překladu znamená ovčí hlava.
Před pojídáním jídla je nutné odstranit vlnu, kůži a mozek zvířete. Hlava se následně posolí, vyudí a vysuší. Poté se tři hodiny vaří. Podává se s bramborami. Někteří kuchaři mozek v hlavě nechávají a strávníci ho pak vyjídají lžičkou. Dříve bylo toto jídlo určené pro nemajetné Nory, dnes se v zemi řadí mezi vyhlášené delikatesy.
Červi
V Jižní Africe si na Vánoce místní obyvatelé pochutnávají na masitých červech zvaných mopane. Červi jsou žádanou lahůdkou zejména v Botswaně, Zimbabwe, a v severních částech Jižní Afriky. Mopane jsou housenky můry císařské. Pojmenovány jsou po stromu, v němž tráví podstatnou část svých krátkých životů. Housenky se sklízejí těsně před začátkem zimy, lidé je smaží a jako přílohu servírují pap, jídlo podobné kukuřičné kaši.
Kiviak
Pod záhadným jménem kiviak se skrývá štědrovečerní večeře populární v Grónsku. Konkrétně jde o malého arktického ptáka, kterého lidé obalí mastnou tulení kůží a poté ho na několik měsíců pohřbí. Jakmile se maso správně rozloží a zjemní ho fermentační proces, je načase ho vykopat a sníst. Dobrou chuť!
KFC
Japonci si na Vánoce rádi pochutnají na typicky americkém jídle, jako je menu z KFC. Tato tradice vznikla díky reklamní kampani Kentucky for Christmas z roku 1974. Od té doby si Japonci objednávají vánoční jídelní menu, které obsahuje mimo jiné i koláč a šampaňské. Tato varianta vánoční večeře je v Japonsku natolik oblíbená, že objednávky je nutné poslat nejpozději měsíc před Štědrým dnem.
A na čem si o Vánocích pochutnávali naši předci?
Páví maso
V období středověku bylo v domácnostech bohatých Evropanů běžným zvykem o Vánocích jíst paví maso. Šlechtici tak hodovali na pavím koláči, pečeném pávovi a mnoha dalších jídlech z tohoto zvířete. To se změnilo až v 16. století, kdy se anglický král Jindřich VIII. rozhodl učinit dosud nebývalý krok – na vánoční hostinu si objednal krocana!
Zeleninovo-tuňákové želé
Toto jídlo se na štědrovečerním jídelníčku nakrátko usadilo v 60. letech minulého století, kdy bylo extrémně populární. Stejně rychle však z vánoční tabule vymizelo. Šlo o poměrně nevzhlednou hroudu složenou z želé, tuňákového salátu a celeru, což jsou pochutiny, které si dnes s Vánoci spojuje málokdo.
Husí koláč
Nenechte se zmást názvem – tento koláč kromě husího masa obsahoval i králíka, krocana a kachnu. Na štědrovečerních stolech se objevoval od pozdního 18. století, kdy byl hitem mezi masovými koláči. Ačkoliv obsahoval různé druhy drůbeže, říkalo se mu husí koláč a to proto, že tradičním postupem přípravy bylo naplnit velký kus drůbeže menšími kusy. A většinou to byla právě husa, kterou kuchaři nadívali jinými ptáky a dalšími druhy masa.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Sušený síh
Síh je lososovitá ryba, na které si na Vánoce pochutnávali Vikingové. Sušeného síha připravili tak, že ho několik dní máčeli v louhovém roztoku (v podstatě v hydroxidu draselném). Poté ho pekli, smažili, znovu máčeli v roztoku a nakonec vysušili. Příprava tak zabrala poměrně dost času a v dnešní době už by z tohoto hlediska šlo o nepraktický vánoční chod.
Zdroje: travelsupermarket.com littlethings.com theculturetrip.comDalší články k tématu
Vánoce na koleji? Ošklivé svetry a tajný Ježíšek
Harry Potter zůstával o Vánocích v Bradavicích. A byly to ty nejlepší Vánoce v jeho životě. Pokud i vy letos zůstáváte přes svátky na koleji, není proto důvod, proč si to pořádně neužít. Kde jinde byste se mohli na Štědrý den s dalšími studenty opít u Popelky? Vyzdobte si pokoj Jedním z nejzaručenějších způsobů, jak se dostat do vánoční […]
číst víceSedm tipů, jak se učit o Vánocích
Vánoce jsou svátky klidu a pohody. Pro vysokoškoláky, které hned na začátku ledna čeká zkouška, jsou ale často tou poslední možnou dobou, kdy se na ni mohou připravit. Jenže cukroví a bramborového salátu je hodně, zatímco motivace a disciplíny málo. Jak tedy zvládnout učení i slavení? Stačí když si efektivně rozvrhnete čas a naučíte se […]
číst více