Před dvaceti lety byl zahájen proces přejmenování Vysoké školy chemicko-technologické v Pardubicích (VŠChT) na Univerzitu Pardubice
Vysoká škola chemická v Pardubicích vznikla Vládním nařízením č. 81 z 27. června 1950. Výuka byla zahájena 15. října 1950 v adaptovaných prostorách pekařské a cukrářské průmyslovky a svá studia chemie zahájilo prvních 120 studentů. V následujícím akademickém roce byla pro potřeby vysoké školy upravena budova bývalé státní průmyslové školy na náměstí Čs. legií, která prošla v nedávané době zásadní rekonstrukcí a nyní slouží jako moderní univerzitní centrum všem fakultám Univerzity Pardubice a zejména jejich doktorandům a vědecko-výzkumné práci. V listopadu 1953 se status školy změnil a nařízením vlády vznikla „Vysoká škola chemicko-technologická v Pardubicích“ známá 40 let pod zkratkou VŠChT, v jejímž čele stál rektor.
Vysoká škola vznikla v padesátých letech s cílem vychovávat odborníky v oblasti technické chemie pro potřeby rychle se rozvíjejícího chemického průmyslu východních Čech. Po roce 1990 se struktura školy zásadně změnila. Z jednofakultní školy chemického zaměření se vznikem nových fakult stala instituce poskytující vysokoškolské vzdělání univerzitního typu. Od 31. března 1994 nese vysoká škola název Univerzita Pardubice.
Za posledních 20 let prošla univerzita nebývalým rozvojem studijních programů a pěstovaných věd, rozrostla se na sedm fakult a co do počtu studentů na dnešních 10,5 tisíce vysokoškoláků. Zaznamenala též významné rozšíření v oblasti vědecké, výzkumné a vývojové činnosti, jíž si získala respekt u domácí i mezinárodní vědecké obce. A v posledním desetiletí univerzita významně zainvestovala do zvýšení komfortu poskytovaných služeb a zázemí pro vzdělávací i vědecko-výzkumnou činnost.
Univerzita Pardubice je jednou z 26 veřejných vysokých škol v České republice, které jsou založeny zákonem. Patří v rámci republiky do skupiny středně velkých veřejných vysokých škol. Je jedinou univerzitou v Pardubickém kraji a nabízí více než 60 studijních programů s téměř 130 obory v bakalářském, navazujícím magisterském nebo doktorském studiu. Univerzita má dnes sedm fakult:
- nejstarší Fakultu chemicko-technologickou (založenou jako Vysokou školu chemickou v Pardubicích v roce 1950),
- Fakultu ekonomicko-správní (založenou v roce 1991),
- Dopravní fakultu Jana Pernera (založenou v roce 1993),
- Fakultu filozofickou (založenou v roce 2001 jako Fakultu humanitních studií a navazující na Ústav jazyků a humanitních studií, založený v roce 1992),
- Fakultu restaurování (vznikla z Institutu restaurování a konzervačních technik Litomyšl, o. p. s., v červenci 2005),
- Fakultu zdravotnických studií (založenou v lednu 2007 přeměnou z Ústavu zdravotnických studií založeného v roce 2002),
- Fakultu elektrotechniky a informatiky (založenou v lednu 2008, přeměnou z Ústavu elektrotechniky a informatiky založeného v roce 2002).
- Studenti si mohou vybrat bakalářské (Bc. nebo BcA.), magisterské (Mgr., MgA. nebo Ing.), případně doktorské (Ph.D.) studijní programy:
- v oblasti přírodních a technických věd orientované na chemii, chemické technologie, biochemii a biotechnologie, materiálové inženýrství a nanotechnologie, informatiku, elektrotechniku, problematiku dopravy a spojů;
- v oblasti společenských věd na obory ekonomické a veřejnosprávní, filologické, historické, filosofické a sociologické,
- obory zdravotnické a související hraniční a interdisciplinární obory,
- též umělecké obory zaměřené na konzervační techniky a restaurování.
Vedle vzdělávání je pro univerzitu charakteristická bohatá vědecká a výzkumná činnost, v níž je univerzita dlouhodobě v první desítce mezi českými vysokými školami. Je uskutečňována v rozsahu od činností badatelských v základním výzkumu až po aplikovaný výzkum ve vazbě na potřeby praxe.
Týmy erudovaných odborníků poskytují expertní, znalecké, konzultační a servisní služby v celé řadě oborů. Na vědecko – výzkumné činnosti se podílí i řada specializovaných pracovišť a dalších organizací, institucí a sdružení, které při univerzitě pracují. Významnou úlohu při podpoře pedagogických, studijních a vědeckých aktivit plní rovněž Nadační fond Miroslava Jurečka a Nadační fond Jana Pernera, stejně jako Institut rozvoje evropských regionů, o. p. s. a Centrum transferu technologií a znalostí.
Pracoviště univerzity se zapojují do mezinárodních projektů. V rámci uzavřených smluv se zahraničními partnery, ale i mimo ně, se uskutečňuje mezinárodní spolupráce s více než třemi sty vysokoškolskými a výzkumnými institucemi z více než 40 zemí světa, je realizována mobilita studentů i akademických pracovníků, uskutečňuje se výměna zkušeností, je řešena řada vědecko-výzkumných úloh, jsou pořádána významná mezinárodní odborná setkání, konference a semináře, akademičtí pracovníci publikují vědecké články v prestižních mezinárodních odborných časopisech.
Univerzita se stala aktivní součástí evropského i světového vysokoškolského vzdělávacího a výzkumného prostoru. Moderně vybavený univerzitní kampus nedaleko centra stotisícového města, vyhlášeného nejen dobrým perníkem, prvoligovým hokejem, dostihovým a dalšími sporty, vytváří ideální podmínky pro všestranný rozvoj mladých lidí. Příjemné prostředí a bohaté možnosti sportovního i kulturního života studentů v kombinaci s kvalitními a náročnými studijními programy snesou srovnání s předními evropskými univerzitami.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Ing. Valerie Wágnerová
kancléřka – mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555
e-mail promotion@upce.cz