Dětem s oční vadou bude pomáhat zařízení vyvinuté studenty Univerzity Pardubice
Studenti Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice Josef Brožek a Lumír Gago přinesou do nemocnice pro malé pacienty unikátní a cenný vánoční dárek.
Podle odborné literatury je tupozrakost (amblyopie) zhoršení zrakové ostrosti oka, které je způsobené nedostatečnou zrakovou stimulací v kritickém období vývoje vidění, obvykle bez na první pohled zřetelné oční vady. Výskyt tupozrakosti v dětské populaci kolísá okolo 4 %. Závažnost amblyopie je tím větší, čím dříve vznikne a čím déle trvá bez léčebného ovlivnění. Po ukončení vývoje zraku dítěte, což je dle aktuálních výzkumů osmý rok věku zdravého jedince, přestavuje tupozrakost trvalý, léčebně velmi těžko ovlivnitelný stav. Pokud je tato oční vada diagnostikována, probíhá její léčení při návštěvách léčebného zařízení nebo při hospitalizaci v léčebnách očních vad mezi pěti a sedmi lety.
„Přibližně před pěti lety diagnostikovali mému mladšímu bratrovi (tehdy tříletému) tupozrakost. Byl nucen absolvovat spoustu různých procedur a zlepšování bylo relativně pozvolné. Více pomohlo až intenzívní cvičení během jeho pobytu v léčebně očních vad ve Dvoře Králové nad Labem. Prakticky od té doby jsem se snažil vyvíjet různá zařízení, která by respektovala léčebný princip, ale byla by použitelná doma. Jednak bychom ušetřili cesty do Pardubic, pobyty v nemocnici a léčebně, a jednak by bratr mohl cvičit o poznání více a tím by mohlo dojít k rychlejšímu zlepšení stavu,“ říká jeden z autorů řešení Ing. Josef Brožek, student doktorského studia Elektrotechniky a informatiky na Fakultě elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice.
Dojíždění či pobyt v léčebně klade značné nároky na čas rodičů a náklady na cestování. Navíc hospitalizaci některé děti předškolního věku nesnášejí dobře. Tak se tedy zrodil nápad využít možností dnešních informačních technologií a stará elektromechanická zařízení, která používají léčebná zařízení, nahradit modernějšími, levnějšími a dostupnějšími tablety. Zároveň studenty napadlo k léčení využít nejen dosavadní „obkreslování“ obrázků, ale připravit dětem počítačové hry, při jejichž hraní na tabletu je zachován léčebný efekt, takže software respektuje nejmodernější trendy „Heal & Play“. Zde bylo třeba vyřešit několik problémů převážně softwarové optimalizace kvůli nižšímu výkonu tabletů, což se podařilo a nyní je již software připraven.
Díky vstřícnému přístupu lékařů a sester očního oddělní Krajské nemocnice Pardubice byla funkce nových zařízení vyzkoušena a ověřena. Společnost Pozitron Technology, sponzor studentského klubu „Step up“ sdružujícího i studenty, kteří vyvinuli toto zařízení, poskytla bezplatně tablety a elektronická pera. Slavnostní předání prvních dvou kusů kompletních zařízení proběhne v pátek 20. prosince na očním oddělení Krajské nemocnice Pardubice.
Bližší informace:
Ing. Josef Brožek
telefon 466 037 542
mobil 722 244 760
e-mail josef.brozek@student.upce.cz
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Ing. Valerie Wágnerová
kancléřka – mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555
e-mail promotion@upce.cz