Týden techniky nabídl studentům i kávu a popcorn

29. 11. 2013 | Tiskové zprávy

„Nejlepší bylo zařízení na výrobu popcornu a ten obrovský kávovar,“ hlásil ve čtvrtek po exkurzi v laboratořích katedry energetiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava středoškolák Marek Halška.

Gymnázium pořádá Týden techniky nejen ve spolupráci s katedrou energetiky, kde mohli vybraní studenti, projevující zájem o techniku ve čtvrtek nahlédnout pod pokličku univerzitního studia. „Děti pochopitelně nejvíce bavily interaktivní modely,“ vysvětlil účastník doktorandského studia Petr Pavlík, který středoškoláky po katedře provázel. Modely fluidní pražírny kávy a fluidního zařízení na výrobu popcornu stavěli samotní vysokoškolští studenti v rámci výuky. Svým mladším kolegům teď mohli předvést, jak obě zařízení fungují a dát si tím pádem hned společně občerstvení v podobě kávy a popcornu.

Exkurze pro středoškoláky z Matičního gymnázia, během kterých si prohlédli Laboratoře sypkých hmot Fakulty strojní, geologického inženýrství, Institut fyziky a biomechaniky, technická univerzita organizuje v rámci projektu Energy4Y.

„Pokud se středoškoláci na exkurzích o věc opravdu zajímají, pak mě moc baví jim vše vysvětlovat a ukazovat. Témata, kterým se tu věnujeme, mě samotného pohltila, tak dokonce když se kamarádi u piva zajímají třeba, jak funguje elektrárna, moc rád jim to vysvětluju,“ usmívá se Petr Pavlík.

Podle učitelů z Matičního gymnázia je spolupráce s vysokou školou často velkou pomocí. „Nemáme třeba možnost pořídit si některé drahé přístroje na pokusy, které tady mají. Své studenty teď můžeme vzít do vysokoškolských laboratoří, aby si ohmatali to, o čem se ve škole učí teoreticky,“ komentoval exkurzi Zdeněk Maník, učitel matematiky, fyziky a chemie na Matičním gymnáziu s tím, že tentokrát se děti mohly třeba podívat na pokus s pohybem elektronů v magnetickém poli. „Ten bychom jim na gymnáziu předvést nemohli,“ konstatoval Maník.

První Týden techniky pořádalo Matiční gymnázium ve spolupráci s technickou univerzitou už letos na jaře. Osvědčil se, proto na něj škola nyní navázala a chce z akce udělat tradici.

„Spolupráce dvou excelentních ostravských škol, tedy špičkového gymnázia a technické univerzity se jevila jako ideální, když chceme popularizovat technické obory mezi středoškolskými studenty,“ říká vedoucí katedry energetiky Fakulty strojní Dagmar Juchelková.

Podle ředitele gymnázia Ladislava Vaseviče se do akce děti zapojují s chutí hlavně proto, že nejsou jen pasivními posluchači. I přednášky se ve velké míře odehrávají formou diskuzí, a určitě nejsou nezábavné. Třeba s principem fungování výměníku tepla se děti seznámily přes tučňáky v ostravské zoologické zahradě. Kdyby totiž nebylo výměníků, tak by si tučňáci nemohli u nás v létě chladit nohy a bylo by jim příšerné vedro.

Mgr. Táňa Kantorková
manažerka pro vnější vztahy
telefon: 597 323 700
e.mail: tana.kantorkova@vsb.cz
www.vsb.cz