Fakulta restaurování Univerzity Pardubice představuje 20 let výuky restaurování v Litomyšli na výstavě v Nostickém paláci v Praze
Závěr roku, v němž fakulta představovala 20 let výuky restaurování v Litomyšli, bude patřit výstavě v Praze, na které se představí umělecké a vědecké aktivity studentů i akademiků.
Výstava nazvaná FAKULTA RESTAUROVÁNÍ UNIVERZITY PARDUBICE – 20 LET VÝUKY RESTAUROVÁNÍ V LITOMYŠLI proběhne díky spolupráci s Ministerstvem kultury ČR. Vernisáž výstavy se uskuteční dne 1. listopadu 2013 od 14:30 hod. V rámci ní bude pokřtěna i reprezentativní publikace nazvaná „20 let výuky restaurování v Litomyšli“.
Vernisáži bude od 10:00 v Nostickém paláci předcházet představení jednotlivých pracovišť Fakulty restaurování Univerzity Pardubice v rámci listopadového semináře společnosti STOP – Společnost pro technologie ochrany památek.
Výstava v Nostickém paláci v Praze prezentuje Fakultu restaurování Univerzity Pardubice, její historii i přehled současného dění na fakultě, přibližuje práci všech kateder a ateliérů, zároveň poukazuje na oborovou interdisciplinaritu aktivit fakulty jak na poli vzdělávacím, tak i restaurátorském a vědecko-výzkumném.
Na výstavě se představuje se svými pracemi několik desítek studentů fakulty. Práce vznikly v rámci výtvarné přípravy a specializované výtvarné přípravy v jednotlivých ateliérech.
Návštěvníci tak mohou shlédnout příklady malířských historických technik, kresebných studií, grafických listů a kaligrafie. Vystaveny budou makety historických knižních vazeb či kopie středověké knižní malby. Mezi plastikami bude instalován mužský akt v dvoutřetinovém měřítku a portrétní studie v životní velikosti.
Součástí výstavy je i představení konkrétních restaurátorských prací, na nichž se studenti v rámci studia podíleli pod vedením pedagogů fakulty. Za zmínku stojí především prezentace restaurování gotické kamenné kašny v Kutné Hoře, zařazené na seznam památek Světového dědictví UNESCO, nebo konzervace části gotických nástěnných maleb na východní stěně presbytáře farního kostela sv. Martina v obci Sankt Martin v Dolním Rakousku. Zajímavým doplněním výstavy bude série velkoformátových fotografií pořízených na katedře chemických technologií za pomoci elektronového mikroskopu.
Stručná historie školy Myšlenka založení mezioborově pojaté školy byla formulována v souvislosti s restaurováním nástěnných maleb Josefa Váchala v domě tiskaře a vydavatele bibliofilií Josefa Portmana v Litomyšli. Škola restaurování a konzervačních technik v Litomyšli vznikla jako pomaturitní tříleté studium a formálně byla založena 22. dubna 1993. První přijímací pohovory se konaly v září 1993 a vyučovat se začalo 1. října téhož roku. Zřizovatelem školy byla Nadace Paseka. V roce 1996 byla zařazena do sítě vyšších odborných škol. Jako Vyšší odborná škola restaurování a konzervačních technik pak získala na podzim téhož roku právní subjektivitu v podobě obecně prospěšné společnosti (o.p.s.). Roku 2000 byl udělen státní souhlas ke zřízení vysoké školy – Institut restaurování a konzervačních technik Litomyšl a v akademickém roce 2000/2001 byla zahájena výuka v bakalářském studijním programu. V roce 2005 vysokoškolský institut zanikl a byla vytvořena Fakulta restaurování Univerzity Pardubice, coby tehdy pátá fakulta univerzity. V roce 2007 Fakulta restaurování získala akreditaci navazujícího magisterského studijního programu, jehož výuka byla zahájena v akademickém roce 2008/2009. Pod Fakultou restaurování vzniklo v roce 2011 též Centrum pro restaurování a památkovou péči, které si klade za cíl poskytovat celoživotní odborné vzdělávání a další obecně prospěšné služby v oblasti péče o kulturní dědictví.
V současnosti má Fakulta restaurování 35 interních pedagogů, 64 studentů ve 4 oborech bakalářského studia a 29 studentů ve 2 oborech magisterského studia. Pracovníci a studenti fakulty řeší řadu národních i mezinárodních restaurátorských a výzkumných projektů a zakázek. Řada z nich je realizována na nejvýznamnějších památkách České republiky, mezi které patří Karlův most v Praze, vila Tugendhat v Brně, Betlém na Kuksu, gotická kašna v Kutné Hoře, Santiniho kaple v Křenově a další.
Kontakt:
PhDr. Tomáš Kupka
proděkan pro studium, pedagogickou činnost a rozvoj FR UPa
telefon 466 036 589
e-mail tomas.kupka@upce.cz
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Ing. Valerie Wágnerová
kancléřka – mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555
e-mail valerie.wagnerova@upce.cz