Slavnostní zahájení akademického roku a dva čestné doktoráty na Univerzitě Pardubice

30. 9. 2013 | Tiskové zprávy

V Pardubicích se setká téměř padesátka představitelů českých vysokoškolských institucí – rektorů veřejných, státních i soukromých vysokých škol, aby společně s akademickou obcí Univerzity Pardubice zahájili nový akademický rok.

Akademickou slavnost a nový vysokoškolský rok zahájí svými projevy:

• rektor Univerzity Pardubice profesor Miroslav Ludwig,
  • předseda České konference rektorů – profesor Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy,
  • předseda Rady vysokých škol ČR – docent Jakub Fischer
  • a shromáždění pozdraví i zástupce studentské obce – předseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek.

Akademický obřad je zároveň spojený se slavnostním zasedáním vědeckých rad univerzity a fakult chemicko-technologické a filozofické Univerzity Pardubice, při němž bude udělen dvěma významným, mezinárodně uznávaným osobnostem vědy čestný titul „doctor honoris causa“ Univerzity Pardubice:

• chemikovi Dr. Jean-Luc Adamovi, z Institutu chemických věd Centra národního vědeckého výzkumu Univerzity v Rennes 1 (Francie) za mimořádné zásluhy o rozvoj vědy a výzkumu v oblasti chemie pevných látek a za rozvoj vědecko-výzkumné spolupráce mezi Francií a Českou Republikou
  • historikovi Prof. Dr. S. N. Bálagangádhara Ráo, z Výzkumného centra pro komparativní studia kultur Univerzity v Gentu (Belgie) za mimořádné zásluhy o rozvoj komparatistiky kultur a náboženství za rozvoj spolupráce mezi evropskými a indickými univerzitami a za přínos pro rozvoj oboru religionistika na Fakultě filozofické Univerzity Pardubice.

Rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc. udělí oběma kandidátům tuto čestnou, nejvyšší akademicko-vědeckou hodnost na návrh vědeckých rad Fakulty filozofické a Fakulty chemicko-technologické.

Univerzita Pardubice takto v duchu akademických tradic oceňuje významné osobnosti vědy za jejich zásluhy o rozvoj vzdělanosti, vědy a vědeckého poznání a dlouholetou tvůrčí spolupráci s pracovišti fakult univerzity a vazby s univerzitou. Dr. Jean-Luc Adam a Prof. Bálagangádhara Ráo jsou v pořadí 15. a 16. osobností vědeckého světa, kterým čestný titul „doctor honoris causa“ Univerzity Pardubice náleží a který byl udělen od roku 1994, kdy byla vysoká škola v Pardubicích přejmenována na Univerzitu Pardubice.

Slavnostní akademický obřad Univerzity Pardubice začíná v pondělí 30. září v 10 hodin v Aule Arnošta z Pardubic v univerzitním kampusu v Pardubicích – Polabinách za přítomnosti mnoha významných hostí, představitelů města i kraje, členů Parlamentu ČR, Akademie věd ČR, představitelů českých vysokých škol a oborově blízkých fakult a zástupců řady dalších institucí a partnerských společností spolupracujících s Univerzitou Pardubice a jejími fakultními pracovišti.