Bez přístupu do mezinárodních informačních zdrojů se akademici ani vysokoškolští studenti neobejdou
Zástupce mezinárodní bibliografické a faktografické databáze Chemical Abstracts, jejímž producentem je Americká chemická společnost – divize Chemical Abstracts (CAS), Veli-Pekka Hyttinen zde představí nové webové rozhraní pro systém SciFinder, který společnost zprovoznila koncem června 2013.
„Báze dat Chemical Abstracts, zpřístupněná online systémem SciFinder, představuje vstupní bránu do celého světa vědeckých informací z oblasti chemie, biochemie, molekulární biologie, materiálového inženýrství a řady aplikovaných oblastí a jako taková je nenahraditelná,“ přiblížila významnost databáze pro práci akademiků vedoucí Univerzitní knihovny Mgr. Iva Prochásková.
„V Chemical Abstracts je zpracována celosvětová produkce v oblasti chemického výzkumu již od roku 1907. Dnes tato báze dat obsahuje více než 73 milionů unikátních organických a anorganických chemických látek, jako jsou slitiny, koordinační sloučeniny, minerální látky, směsi, polymery a soli, a více než 64 milionů biomolekul. Aktuálně zpracovává více než 10 000 vědeckých časopisů a obsahuje také informace o patentech, disertacích, sbornících z konferencí a knihách,“ doplnila Mgr. Prochásková, zároveň řešitelka univerzitního projektu, který nákup databází a licencí ke zdrojům pro účely bádání umožňuje.
Univerzita Pardubice zahájila v závěru roku 2012 realizaci projektu „Chemické elektronické informační zdroje pro výzkum a vývoj“, který zajistí pro léta 2013 až 2017 základní informační infrastrukturu pro výzkum a vývoj v oblasti chemie, chemického inženýrství a příbuzných oborech kladoucích důraz na udržitelný rozvoj. Projekt je financován z fondů Evropské unie v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Partnery projektu je spolu s Univerzitou Pardubice dalších sedm univerzit: Masarykova univerzita, Univerzita Palackého v Olomouci, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Vysoké učení technické v Brně, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Finanční prostředky jsou určeny na nákup dlouhodobých licencí na zásadní elektronické informační zdroje. Nejdůležitějším z nich je právě bibliografická a faktografická databáze Chemical Abstracts, jejímž producentem je Americká chemická společnost – divize Chemical Abstracts (CAS). Slavnostní zahájení přístupu do databáze SciFinder se uskuteční v úterý 17. září v novém univerzitním IT centru pro vzdělávání a výzkum v historické budově Univerzity Pardubice na nám. Čs. legií 565 v Pardubicích. Setkání zpříjemní představitelům členů konsorcia, zástupcům společnosti Chemical Abstracts, zástupcům Univerzity Pardubice i uživatelům databáze SciFinder vystoupení Vysokoškolského uměleckého souboru Pardubice.
Bližší informace a kontakt:
Mgr. Iva Prochásková
vedoucí Univerzitní knihovny UPa
telefon 466 036 546
e-mail iva.prochaskova@upce.cz
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Ing. Valerie Wágnerová
kancléřka – mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555
e-mail promotion@upce.cz