Veletrh vědy a výzkumu UP přivítá za dva dny tisíce návštěvníků

20. 6. 2013 | Tiskové zprávy

Univerzita nedělá z vědy vědu
Návštěvníci veletrhu budou mít možnost poznat prostřednictvím zábavných interaktivních experimentů, exponátů a soutěží rozličné aspekty každodenního využití vědy a jejích poznatků. „Jsem velmi rád, že se jarmarku účastní celá univerzita v tak velkém rozsahu a věřím, že se cestou spolupráce bude našich osm fakult ubírat i v dalších letech,“ říká děkan přírodovědecké fakulty Juraj Ševčík a dodává: „Přínos veletrhu nevidím jen v tom, že můžeme prezentovat vědu jinak, ale také v tom to, že máme možnost si doslova hrát s naší prací.“

Děti i dospělí se mohou těšit na chemické pokusy pro nejmenší, fyziku v kuchyni, roboty, rýžování zlata, práci v rozhlase, testování IQ, matematickou kavárnu nebo laserovou laboratoř. Humanitní obory pak zastoupí například Konfuciova akademie, Japonský klub, výroba netradičních hudebních nástrojů nebo experimentální malba. „Důležité je představit se jako instituce, která dokáže komunikovat se svým okolím a není uzavřena jen pro studium nebo pro vědce, které může vnímat veřejnost jako podivíny,“ zamýšlí se hlavní řešitel projektu Roman Kubínek a dodává: „Veletrh vědy a výzkumu na UP je pořádán v rámci projektu „Univerzita Palackého – centrum vědy pro všechny“ jako jedna z jeho klíčových aktivit. Jak vyplývá z názvu projektu, chtěli bychom přesvědčit žáky, studenty a veřejnost, že na UP dokážeme řešit řadu zajímavých vědeckých problémů.“

Zapojí se i střední školy a další organizace
Prezentovat se však během veletrhu nebudou pouze univerzitní pracoviště, ale také více než deset základních a středních škol z Olomouce, Přerova či až ze vzdálených Pardubic. Své zastoupení bude mít v Bezručových sadech také Šachový svaz nebo Mensa ČR. Olomoucký deník zase připravil pro nejmenší návštěvníky soutěž o nejlepší návrh titulní strany. „Jsme velice rádi, že nabídka letošního programu zahrnuje opravdu vše – od vyžití se v lanovém centru až po pozorování bakterií. V rámci doprovodného programu dokonce zpřístupníme zákulisí některých sakrálních staveb či podnikneme komentované prohlídky po vojenských památkách olomouckého Předhradí,“ doplňuje program koordinátorka veletrhu Eva Jašková.

Pro všechny návštěvníky veletrhu, tedy hlavně děti a jejich rodiče, bude připravena také velká soutěž, kdy budou plnit na jednotlivých stanovištích úkoly, za něž získají razítka a na závěr drobnou odměnu. „Stačit bude jen si složit origami, spočítat pH půdy nebo si vyzkoušet sportovní vozíky pro handicapované. Chybět nebudou ani populární chemické a fyzikální pokusy, škola sebeobrany, nácvik laické resuscitace či simulace syrského uprchlického tábora a podmínek života v něm,“ vypočítává další aktivity Eva Jašková. Situování většiny veletržních aktivit do veřejného prostoru přitom univerzita vnímá jako další posílení konceptu Olomouc – univerzitní město.

Vše se bude točit kolem vody
Tématem letošního veletrhu, jenž se poprvé konal v roce 2001 ještě jako Chemický jarmark, je voda. „Vše se bude v červnu točit kolem vody, protože OSN vyhlásila rok 2013 mezinárodním rokem právě této životodárné tekutiny, která je navíc dobře uchopitelná napříč vědními obory. Voda je i ústředním motivem prvního čísla nového populárně-vědeckého časopisu FORTe, který při příležitosti veletrhu vydáváme a který je určen především žákům základních a středních škol,“ zdůvodňuje zaměření jarmarku Eva Jašková.

O tom, že se tisíce dětí a dospělých návštěvníků nebudou rozhodně nudit, svědčí i reakce dvanáctiletého Libora Housírka, který navštívil jarmark před rokem: „Vůbec jsem se tam nenudil a moc mě bavily všechny fyzikální pokusy. Nejvíce se mi líbila speciální vata, kterou jsem si dal na ruku, a když se opatrně zapálila, rychle shořela velkým plamenem a vůbec mě nepopálila. Ještě byl super lak na nehty, který pod UV lampou svítil.“

Více o Veletrhu vědy a výzkumu: www.popup.upol.cz/veletrh

Zprávu připravil Ondřej Martínek, oddělení komunikace UP

Bližší informace: