Univerzita pomáhá gymnazistům hledat vztah k technice
„Je to poprvé, co se něco podobného v Moravskoslezském kraji koná. Přemýšleli jsme, jak dále popularizovat technické předměty u mladých lidí, a spolupráce dvou excelentních ostravských škol, tedy špičkového gymnázia a technické univerzity se jevila jako ideální,“ říká vedoucí Katedry energetiky z technické univerzity Dagmar Juchelková. Do přednáškového procesu se zapojily i hosté z Prahy a to z Úřadu průmyslového vlastnictví a zástupci České hlavy.
„U nás je o akci obrovský zájem. Protože se na ni připravujeme už několik týdnů, tak děti nejsou jen pasivními posluchači. Samy například nachystaly model rakety Appolo 5, který hned v úterý po přednáškách o astronomii a kosmonautice odpálily v sousedním parku,“ líčí ředitel gymnázia Ladislav Vasevič s tím, že atraktivní pro děti bylo také čtvrteční dopolední povídání, které se bude odehrávat ve 4,5 metru vysoké, mobilní nafukovací observatoři postavené ve školní tělocvičně.
Středoškoláci budou mít možnost poslechnout si opravdové vysokoškolské přednášky, pracovat ve vysokoškolských laboratořích a povídat si se studenty doktorandského studia.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
„Všichni víme, že má-li z dítěte vyrůst špičkový sportovec, je nutné jeho talent podchytit už v raném věku, v patnácti letech je pozdě. Ale pokud z něj má být špičkový vědec v technickém oboru, tak je to podobné. Čím dříve dítě svět techniky objeví, tím je větší šance, že k němu najde vztah. Zkušenosti ze školských systémů v Německu, USA i v Číně to potvrzují,“ vysvětluje Vasevič, proč se do netradiční akce zapojují nejen budoucí maturanti, ale také děti z nižšího gymnázia, kterým je jedenáct, dvanáct let.