Energetici z technické univerzity pořádají den otevřených dveří
„Chceme ukázat středoškolákům, kteří se v těchto dnech rozhodují a svém dalším studiu, že technické obory jsou nejen perspektivní, ale mohou být i zábavné,“ říká doktorandka a jedna z organizátorek akce Veronika Sassmanová.
Návštěvníci si prohlédnou učebny i laboratoře, ale čeká je i celá řada zajímavostí. Například se budou prohánět po chodbách školy na zapůjčených kolečkových bruslích, aby si ověřili pomocí speciální termokamery, jak po fyzické zátěži stoupne teplota jejich těla.
„Záběry z termokamery jsou jak z amerického sci-fi filmu, jako z Predátora, který dokázal sledovat své oběti podle teploty jejich těla. Dokonce kdybyste plácli holku přes zadek, tak by vás kamera odhalila, protože by zaznamenala otisk lidské dlaně,“ přibližuje další účastník doktorandského studia na katedře energetiky Jaroslav Frantík. Chápe, že o funkční modely parní elektrárny nebo Stirlingova motoru, případně o fluidní kotel bude mít většina středoškoláků přece jen menší zájem, než třeba o modely aut, které studenti univerzity stavěli. „Jejich kouzlo musí napřed objevit. Když se pak člověk ale postupně seznamuje, jak co funguje, a dokonce to může posouvat, tak ho to pohltí,“ vysvětluje Jaroslav Frantík.
Skupina doktorandů vedená koordinátorem akce, akademickým pracovníkem Tomášek Výtiskem, slibuje, že den otevřených dveří bude sice poučný, ale i veselý. Budoucím maturantům by měl pomoci při rozhodování, na kterou vysokou školu zamířit. Přitom absolventi technických oboru mají v současnosti nepoměrně větší šanci najít uplatnění než těch humanitních.
„Dnes chce být každý právník, herec nebo ekonom. Jenže se často stává, že pak po dokončení školy nemůže najít uplatnění. I když se dnes stále prudce rozvíjí technická odvětví, tak přitom zároveň klesá počet uchazečů i absolventů technických oborů, což je škoda. Já sama jsem moc ráda, že jsem si zvolila technický obor, nejen kvůli jeho variabilitě a rozvíjení logického myšlení. Neměla jsem totiž nejmenší problém s uplatněním na trhu práce. Když jsem u potenciálních zaměstnavatelů řekla, že jsem studovala energetiku, byly reakce velmi vstřícné. Uplatnění jsme našla ihned a teď pracuji v leteckém průmyslu,“ vypráví své zkušenosti absolventka katedry energetiky, inženýrka Iva Macháčková, v současnosti productengineer ve firmě Honeywell Olomouc.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Fakulta strojní VŠB – Technické univerzity Ostrava, kam patří i katedra energetiky, bude přijímat přihlášky ke studiu v prvním kole přijímacího řízení do konce února.
V rámci studia na katedře energetiky bude otevřena i Univerzita třetího věku a kombinovaná forma studia.