Podnikavá hlava podpoří nejlepší podnikatelské záměry
Zatímco v loňském ročníku mohl soutěžící předložit jen záměr, jenž dosud nebyl realizován, letos se otevírá možnost dalším účastníkům. Lze totiž přihlásit i záměry, které jsou již v běhu, ale ne déle než rok. „Úspěšní účastníci soutěže získají zpětnou vazbu o tom, zda je jejich záměr reálný. Už při přípravě projektu mohou využít služeb našeho konzultanta. Následné uvedení námětu do praxe ale není podmínkou,“ uvedla projektová manažerka Vědeckotechnického parku Silvie Polánková. Porota vybere deset finalistů, kteří získají finanční odměnu. Vědeckotechnický park jim pro realizaci záměru poskytne i kancelářské prostory a zázemí a zajistí konzultační služby. Na vítěze čeká 50.000 korun.
Do klání se mohou zapojit stejně jako v minulosti lidé podnikáním dosud nedotčení, velmi vítaní jsou studenti. Prostor mají ale i podnikatelé, kteří přemýšlejí o novém záměru. Účast není omezena věkem, vzděláním ani národností, hlásit se mohou zájemci z celé České republiky.
Vedle hlavní kategorie je vypsána i soutěž pro středoškoláky. Pokud ještě nejsou plnoletí, musejí mít garanta staršího 18 let. „Tuto kategorii jsme zavedli již od druhého ročníku soutěže, protože středoškoláci by jinak byli oproti ostatním znevýhodněni. Studenti středních škol většinou pracují v týmech, z jejich podnikatelských záměrů je cítit nadšení. Počet účastníků z řad středoškoláků se zvyšuje,“ uvedla Polánková.
Zvláštní kategorií soutěže je Podnikatel v sukních. Patři do ní podnikatelské záměry, které připravily příslušnice něžného pohlaví, nebo jsou určeny pro ženy. Vítěze finančně podporuje Olomoucký kraj, který je partnerem soutěže. Rovněž v této kategorii zaznamenali pořadatelé nárůst přihlášek.
Do minulých ročníků se zapojili zástupci mladé a střední generace, ale například i důchodci. Porota hodnotila řadu zajímavých nápadů včetně záměru vytvořit virtuální hřbitov pro zvířata, pořizovat obrazy DNA, organizovat filmové párty pro děti či péct z jedlého papíru reklamu na chléb. „Věřím, že se i v letošním ročníku sejde velké množství výborných nápadů a projektů. Předpokládám, že mnohé příspěvky se budou týkat poskytování služeb s využitím informačních technologií,“ řekl Tomáš Hanáček z Erste Corporate Banking, zástupce partnera a jeden z porotců soutěže.
Loni se do soutěže přihlásilo 56 zájemců, soutěžní příspěvky nakonec odevzdalo 43 soutěžících. S projektem na výrobu bylinkových sirupů zvítězila Kamila Báťková, která se stala i tváří letošního ročníku. Pro něj pořadatelé připravili nové logo a grafiku. Podrobné podmínky o soutěži jsou dostupné na www.podnikavahlava.cz. Veřejné finále se uskuteční v květnu. Zatímco v loňském ročníku mohl soutěžící předložit jen záměr, jenž dosud nebyl realizován, letos se otevírá možnost dalším účastníkům. Lze totiž přihlásit i záměry, které jsou již v běhu, ale ne déle než rok. „Úspěšní účastníci soutěže získají zpětnou vazbu o tom, zda je jejich záměr reálný. Už při přípravě projektu mohou využít služeb našeho konzultanta. Následné uvedení námětu do praxe ale není podmínkou,“ uvedla projektová manažerka Vědeckotechnického parku Silvie Polánková. Porota vybere deset finalistů, kteří získají finanční odměnu. Vědeckotechnický park jim pro realizaci záměru poskytne i kancelářské prostory a zázemí a zajistí konzultační služby. Na vítěze čeká 50.000 korun.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zprávu zpracovala Martina Šaradínová, oddělení komunikace UP