UNIVERZITA PARDUBICE POŘÁDÁ ČESKO-JAPONSKÝ WORKSHOP K MATERIÁLOVÉMU VÝZKUMU

13. 6. 2012 | Tiskové zprávy

Tzv. „NIMS-UPa Workshop on Materials Science 2012“ je důležitým odborným setkáním čtyřicítky akademických a výzkumných pracovníků a studentů z odborných pracovišť obou institucí. Zazní na něm 6 odborných přednášek o výsledcích společného výzkumu a o nových směrech a trendech v oblasti materiálového výzkumu zaměřeného zejména na nové metody přípravy a charakterizace vysoce perspektivních krystalických a nekrystalických materiálů, které mají široké aplikační možnosti.

Workshop zahájí rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc., a viceprezident NIMS, prof. Naoki Ohashi.

Páteční Workshop je jedním z výsledků spolupráce realizované v rámci smlouvy o vzájemné spolupráci a vysílání studentů a vědců, tzv. Joint Graduate School Programme. Tato vyšší forma smluvního vztahu navazuje na rámcovou dohodu o vzájemné vědecko-výzkumné spolupráci, tzv. Memorandum of Understanding, kterou obě instituce uzavřely v roce 2006. Univerzita Pardubice je přitom jednou z mála evropských institucí, se kterou NIMS, považovaný za jeden z nejlepších světových výzkumných ústavů v oblasti materiálových věd, uzavřel tento typ dohody v roce 2009.

„Workshop nabízí další prostor pro těsnější vědeckou spolupráci, o niž máme velký zájem. Národní institut materiálového výzkumu (NIMS) v Tsukubě je v Japonsku velmi významnou organizací, ve světě velice renomovanou, která se specializuje na základní i technologický výzkum a významně přispívá ke zvyšování úrovně materiálového výzkumu a nových technologií ve světě. V současné době se soustřeďuje na dvě klíčové oblasti – výzkum nanotechnologií a výzkum perspektivních materiálů zlepšujících kvalitu života společnosti a životní prostředí v oblasti generování a úspor energie. Věnuje se významně i trvalému vzdělávání mladých výzkumných pracovníků a inženýrů. Jeho pracoviště jsou vybavena špičkovými a světově unikátními vědeckými přístroji a zařízeními nutnými např. pro určování struktury a vlastností materiálů na atomární úrovni. NIMS je také velice úspěšný v získávání společných projektů s průmyslovými podniky,“ podotýká prof. Málek, který stál u zrodu uzavřených smluv, na japonském institutu získal v letech 1994 – 1995 vědecké stipendium v trvání 21 měsíců a pravidelně se na něj jako hostující profesor vrací.

Odborný garant projektu TEAM CMV, prof. Ing. Tomáš Wágner, CSc., z katedry obecné a anorganické chemie ke spolupráci a konkrétním jejím výsledkům dodává: „Navázaná spolupráce na základě uzavřené smlouvy již vedla k řadě konkrétních výzkumných úkolů a jejich výstupům ve formě publikací v prestižních zahraničních časopisech. Jde např. o studium amorfních i krystalických chalkogenidů vhodných pro aplikaci na fotonické krystaly, fungujících jako zrcadla v infračervené oblasti spektra, nebo na fázové a nanoiontové paměti, které budou v budoucnu napodobovat činnost lidského mozku. Spolupráce s NIMS skýtá velice unikátní příležitosti pro naše nejlepší mladé spolupracovníky a studenty doktorského studia. Někteří z nich již měli možnost studijní vědeckou stáž na NIMS v japonské Tsukubě zažít. Patří mezi ně v poslední době například Ing. Jakub Kolář a Ing. Jaroslav Barták., kteří vědecké stáže v této japonské instituci absolvovali v letošním roce. Oba budou na workshopu prezentovat výsledky vyplývající z této spolupráce.“

Workshop „NIMS-UPa Workshop on Materiasl Science 2012“ se koná v pátek 15. června od 10:00 hodin v posluchárně C3 v budově HA areálu Fakulty chemicko-technologické v srdci univerzitního kampusu v Pardubicích – Polabinách. Pořádají ho Katedra fyzikální chemie a Katedra obecné a anorganické chemie Fakulty chemicko-technologické a Centrum materiálového výzkumu Univerzity Pardubice za podpory projektu TEAM CMV.

Odborné vzdělávání a rozvoj vědecko-výzkumného týmu Centra materiálového výzkumu Pardubice je realizováno v rámci projektu TEAM CMV a podpořeno Operačním programem Vzdělávání pro konkurenceschop­nost. Projekt se zaměřuje na vytvoření a realizaci systematického odborného vzdělávání mladých a perspektivních vědecko-výzkumných pracovníků včetně studentů doktorských a magisterských studijních programů, a to se zaměřením na oblast materiálových věd a s důrazem na nejnovější technologie, poznatky, přístrojové vybavení a praktické aplikace v oborech chemie, fyziky pevných látek, povrchů a tenkých vrstev, optiky, optoelektroniky, fotoniky, nových perspektivních materiálů, nanomateriálů a nových zdrojů energie.

Projekt je ve svém třetím roce řešení. Na realizaci plánovaných vzdělávacích aktivit a na podporu rozvoje mladých badatelů získal univerzitní tým 16,6 mil. Kč.

Bližší informace:
prof. Ing. Tomáš Wágner, CSc.
Fakulta chemicko-technologická
odborný garant projektu TEAM CMV
telefon 466 036 765, mobil 724 905 425
e-mail tomas.wagner@upce.cz