UNIVERZITA PARDUBICE HOSTÍ 10. MEZINÁRODNÍ KONFERENCI O CHEMII PEVNÝCH LÁTEK

11. 6. 2012 | Tiskové zprávy

Mezinárodní poradní výbor konference tvoří světově proslulí odborníci a vědci. Na konferenci přijede do Pardubic na 200 účastníků z 15 zemí celého světa. Pozvání přijala řada špičkových vědců z univerzit a odborníků z pracovišť zaměřených výhradně na vědu a aplikace.

„Program konference je věnován novým sloučeninám, jejich přípravě a novým chemickým postupům, ale i aplikacím. Dále experimentálním a teoretickým aspektům modelování chemických reakcí v pevné fázi, výpočtům elektronové a atomové struktury, vibračním vlastnostem a dalším tématům, jako modelování, molekulové dynamice, i strukturním teoriím a „nanostruktuře“ materiálů,“ nastiňuje náplň konference prof. Ing. Tomáš Wágner, CSc., člen organizačního výboru SSC 2012.

V průběhu konference zazní 20 zvaných přednášek, 60 plenárních a sekčních přednášek. Dále bude vystaveno 120 posterů, které tematicky představují současné trendy v chemii pevných látek ve vědecké i aplikační sféře. Příspěvky prezentované na konferenci budou publikovány v ISBN sborníku abstrakt a plné články po oponentním řízení budou publikovány jako zvláštní číslo časopisu Physics Proceedia vydavatelství Elsevier v Holandsku.

Kromě přednášek a posterových sekcí proběhnou intenzivní odborné i neformální diskuze i mimo přednáškové prostory, které jsou pro účastníky neméně důležité.

„V rámci konference SSC 2012 proběhne také výstava „Material Science Exposition“, kde budou moci účastníci konference zhlédnout praktické ukázky experimentů, simulací a dalších demonstrací prezentovaných v rámci popularizace vědy a výzkumu univerzity v oblasti materiálových věd,“ doplňuje program prof. Wágner.

Konference SSC se věnuje velmi důležité oblasti chemie a fyziky pevných látek, výzkumu nových anorganických sloučenin a „high-tech“ materiálů. Takovéto sloučeniny, materiály a nanomateriály, jsou mimo jiné důležité pro jejich kontrolované a cílené chemické a fyzikální vlastnosti. Současné či budoucí praktické využití těchto sloučenin a materiálů je např. v medicíně, kde slouží k odhalování rakovinových zárodků nebo rentgenografii, dále jako urychlovače (opticky-aktivovaných) chemických reakcí, v (nano-)elektronice i (nano-) optoelektronice, kde pracují jako paměti, optická vlákna, vlnovody, infračervené a chemické senzory, zesilovače světla, nelineární optické prvky, ultrarychlé spínače, materiály vhodné komplexní zpracování optického signálu a v budoucnu jako stavební prvky nových a rychlejších (optických) počítačů, rovněž jako zdroje elektrické energie a baterie.

Většina těchto aplikací má strategický význam jak z ekonomických, tak obranných či bezpečnostních důvodů. I když tyto materiály jsou již využívány v praxi, nebo se jejich aplikace připravují, řada z nich je stále předmětem intenzivního výzkumu, zejména jejich struktura a fyzikální i chemické vlastnosti. Stejně tak některé aplikace nepracují na vrcholu možností těchto materiálů a je třeba další výzkum.

Delegáti konference budou mít doprovodný program, v rámci něhož např. vyslechnou koncert Vysokoškolského uměleckého souboru Pardubice a Pink Elephants Pardubice, navštíví zámek Dětenice apod.

Bližší informace:
prof. Ing. Tomáš Wágner, CSc.
Fakulta chemicko-technologická
za organizační výbor SSC2012
telefon 466 036 765, mobil 724 905 425
e-mail tomas.wagner@upce.cz
http://ssc.upce.cz