Novinky ve školách: Nepovinná umyvadla a možnost společných WC
Rezorty školství a práce společně představily novou vyhlášku, která upravuje hygienické normy škol. Ta mimo jiné ruší povinnost mít ve třídách umyvadla. Na školách pak bude, zda zruší oddělené toalety pro dívky a chlapce. Na modernizaci hygienických pravidel školy čekaly téměř dvacet let.
Důvodem pro rušení povinnosti umyvadel je, že už nejsou díky výměně křídových tabulí za interaktivní či fixové potřeba. Nově už školy také nebudou muset jednou za rok vymalovat třídy ani dvakrát ročně mýt okna. Školy už také nebudou muset mít oddělená WC.
„Nikde ale není psáno, že oddělené záchody být nemohou. Bude na zřizovateli, jak si to dokáže obhájit. Pokud bude mít rodiče, kteří to budou vyžadovat, tak to bude muset přizpůsobit. Tento trend je celoevropský, málokdy je tam rozlišení záchodů na dívčí a chlapecké. Je to i přiblížení se evropskému trendu a nebinárnímu světu,“ vysvětlila důvody změny Renáta Zajíčková, hlavní iniciátorka vyhlášky.
Co oproti tomu vyhláška nestanovuje, je počet žáků na metr krychlový nebo výška stropů ve třídách. „Stavebně-technické podmínky se budou vztahovat pouze na nově umisťované budovy. Vidíme v tom flexibilnější přístup pro zřizovatele a provozovatele do budoucna,“ uvedl k tomu ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum.
Školy se také nově nebudou muset zabývat tím, kolik pitné vody musí na den zajistit pro jednoho žáka či jaké nejvyšší teploty může dosáhnout teplá voda. Naopak jim přibude povinnost pořídit si monitorovací systémy CO2.
„Hygienická vyhláška nebude primárně sloužit pro kontrolu kapacit, ale ochraňovat zdraví dětí; a největší zodpovědnost bude ležet na zřizovateli, potažmo řediteli,“ doplnila Zajíčková, s tím že doufá, že změny začnou platit již v příštím školním roce.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: Novinky.cz
Další články k tématu
Studentky z dívčích škol mají lepší výsledky, odhalil britský průzkum
Velká Británie má na rozdíl od Česka kromě klasických „smíšených“ škol také školy dívčí a chlapecké. Podle nejnovějšího průzkumu má toto rozdělení dopad i na výsledky studentů. Studentky z dívčích škol si totiž vedou lépe u zkoušek GCSE, které britští studenti skládají zhruba v 15 letech na konci povinné školní docházky. Z průzkumu vyplynulo, že dívky navštěvující čistě […]
číst více