Nové vysoké školy na obzoru

28. 3. 2006 | Aktuality

Vysokoškolské vzdělání má v dnešní době zelenou. Svědčí o tom nejen stále se zvyšující počet zájemců o studium na vysoké škole, ale také neustále se rozrůstající nabídka studijních oborů a programů. Pozadu však nezůstávají v tomto směru ani města, která usilují o to, aby právě ona mohla být nositelem titulu „vysokoškolské“, nejlépe však „univerzitní“.

Nejblíže k tomuto titulu mají České Budějovice. Senátoři totiž minulý týden schválili vládní návrh na zřízení vysoké školy neuniverzitního typu, jejímž sídlem by bylo právě město České Budějovice. Vysoká škola technická a ekonomická by měla otevřít své dveře studentům již v září a předpokládá se, že v budoucnu by na její půdě mohlo studovat až 1200 studentů. Nová jihočeská vysoká škola nabídne svým uchazečům bakalářský titul zaměřený zejména na ekonomii a stavebnictví, přičemž bude kladen důraz zejména na propojení teorie a praxe. Vysoká škola by měla navázat na současnou českobudějovickou vyšší odbornou školu. Aby vysoká škola v Českých Budějovicích mohla být otevřena, chybí už jen poslední krůček. Její vznik musí posvětit svým podpisem ještě prezident Václav Klaus.

Ani středočeský kraj nechce zůstat pozadu. I zde se pomalu připravují prostory pro novou vysokou školu. Návrh zákona, který je k jejímu vzniku potřeba, je už na cestě do Poslanecké sněmovny. Středočeská vysoká škola Jiřího z Poděbrad, jak by měl znít její oficiální název, by měla být veřejnou institucí, která by studentům nabízela vzdělání v programu bakalář. Sídlem této nové vysoké školy budou Poděbrady. Tady by mělo být zajištěno vzdělávání v oblasti hotelnictví a cestovního ruchu. Další pobočkou vysoké školy bude Mladá Boleslav, kde už teď vzniká celý vysokoškolský komplex. Zde jsou připravovány obory jako veřejná správa, eurospráva a obor veřejné finance. Vysokoškolské centrum v Mladé Boleslavi tak poskytne zázemí nejenom nově vzniklé středočeské vysoké škole, ale nově zrekonstruovaných prostor využijí i další pobočky již existujících technických univerzit.

S dalším, trošku kuriózním plánem na zřízení vysoké školy, přišlo i město Plasy na Plzeňsku. Projekt, na kterém se podílí řada místních odborníků, je však zatím ve fázi příprav. Mělo by se jednat o soukromou vysokou školu, jejíž finanční pokrytí by měly zajistit zejména evropské fondy. Zatím však není jasné, na jaké obory bude škola přesně zaměřena, určitý nástin již však existuje – klíčovou by měla být oblast umění a managementu. V úvahu však přicházejí i obory jako fotografie, inovace v podnikání či sociálně zaměřené obory. Pokud by všechno šlo podle plánů, Plasy by mohly své první studenty přivítat již v září 2007.

Na nedostatek vysokých škol si naše republika stěžovat opravdu nemůže. K dnešnímu dni je studentům k dispozici 25 veřejných a 39 soukromých vysokých škol. A zdá se, že jejich počet bude stále narůstat. Proto vybírejte pečlivě!

Zdroj: Právo Ihned.cz