NEZAPOMÍNÁME – zástupci akademické obce Moravské vysoké školy Olomouc uctili památku Jana Opletala

15. 11. 2011 | Tiskové zprávy

„Sešli jsme se zde u hrobu Jana Opletala, abychom si připomenuli událost, a tím i bránili jejímu zapomenutí, která se sice stala již před 72 lety, nicméně svůj hluboký význam má i nadále. 11. listopadu 1939 zemřel mladý člověk na následky zranění, které utržil při brutálním potlačení protinacistické demonstrace. 15. listopadu 1939 se jeho pohřbu zúčastnily tisíce studentů a setkání přerostlo v další demonstraci, jejímž důsledkem bylo zavření všech českých univerzit, poprava devíti studentů 17. listopadu a poslání téměř 1100 studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen. Jeho smrt musíme vnímat zejména jako výraz odvahy a odporu proti ideologii, která se staví proti univerzálnosti lidství, svobodě a solidaritě všech a hlásá rasovou, jazykovou, národní nebo náboženskou výlučnost některých,“ uvedl v rámci pietního aktu PhDr. Ladislav Chvátal, Ph.D., prorektor pro vnější vztahy.

Důležitou součástí připomínky studentských událostí, které pohnuly českými i evropskými dějinami, bude na Moravské vysoké škole Olomouc dále také Slavnostní zasedání akademické obce k 17. listopadu, které se uskuteční v pondělí 14. listopadu 2011 od 13.30h v kongresovém sále Pegasus Regionálního centra Olomouc. Program se ponese v duchu motta „Nezapomínáme“.

Kontakt:
Mgr. Monika Mackovíková