NEZAPOMÍNÁME – i v letošním roce se uskutečnily na MVŠO vzpomínkové akce u příležitosti 17. listopadu
Nejdříve vystoupil se svým příspěvkem rektor školy Michal Menšík, který po krátkém exkurzu do historie svůj projev orientoval na současnost a dnešní studenty: „Studentstvo jsou lidé dostatečně dospělí, aby měli své názory. Navíc jsou také dostatečně mladí, aby jejich názory byly nekonvenční a nové. Snad jsou někdy i zbrklí, takže tyto nápady říkají nahlas a do jisté míry jsou i naivní, takže tyto nápady neváhají prosazovat. A co je na tom skvělé – velice často také uspějí. Proto bych vám přál, abyste 17. listopad vnímali jako váš den, den, který připomíná, že máte akademické svobody a akademické povinnosti, že máte život před sebou a je jen na vás, jak s ním naložíte.“
S tématem Zamyšlení nad hodnotami dneška vystoupil před studenty profesor Jiří Musil, který hovořil o hodnotách, jejich kategorizaci, o charakteru českého člověka a mj. zarecitoval přítomným studentům báseň Viktora Dyka. Na závěr shromáždění byly studentům promítnuty ukázky z dokumentu Sametové dny, natočeného v listopadových dnech roku 1989 v Olomouci.
Zástupci akademické obce Moravské vysoké školy Olomouc uctili památku Jana Opletala u jeho hrobu v Nákle
V pátek 16. 11. 2012 se sešli opět po roce u hrobu Jana Opletala v Nákle zástupci akademické obce Moravské vysoké školy Olomouc, aby položením kytice, zapálením svíčky a tichou vzpomínkou uctili jeho památku. Pietního aktu se zúčastnili zástupci vedení vysoké školy, Akademického senátu a zástupci studentů a absolventů Moravské vysoké školy Olomouc.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Se svými projevy vystoupili prorektor pro vnější vztahy Ladislav Chvátal a dále zástupce Akademického senátu Jan Závodný-Pospíšil, který ve svém projevu hovořil o tom, že právě „studenti již v minulosti byli několikrát silnými hybateli dějin našeho národa a také jeho svědomím,“ a pokračoval: „Do budoucna jsou právě studenti naší největší nadějí. Jsem přesvědčen, že právě mladí vzdělaní lidé dokážou být silnou opozicí vůči všem populistickým zkratkám a že budou těmi nejhlasitějšími obránci demokracie, za kterou již několikrát položili své životy.“ V závěru svého příspěvku popřál Závodný –Pospíšil u hrobu Jana Opletala dnešním studentům odvahu a sílu při obraně demokracie, „která se zdá býti dnes křehčí, než jsme si dokázali před dvaceti lety představit.“