Nanomateriály v zorném úhlu zahraničních přednášejících na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice

30. 4. 2012 | Tiskové zprávy

V průběhu příštích čtrnácti dnů se tak na fakultě bude detailně diskutovat na téma výzkumu a významných aplikací super tvrdých nanomateriálů a nanovrstev pro super rychlé (femtosekundové) paměti. Ve dvou sekcích se představí profesor Bart Kooi z Univerzity Groningen z Holandska, a profesor Stan Veprek, který působí na Technické univerzitě v Mnichově (rodák z Písku).

„Profesor Kooi je významným světově uznávaným odborníkem. V České republice není poprvé. Již v roce 2008 přednášel na námi organizované mezinárodní konferenci o materiálech pro fázové a jiné nanopaměti s názvem E/PCOS2008, která se konala v Praze. Je odborníkem v elektronových zobrazovacích technikách, elektronové mikroskopie i ve všech jejích pokročilých technikách v režimu skenování nebo transmise. Znalost těchto technik je nezbytná právě pro výzkum nanomateriálů,“ uvádí prof. Wágner z Fakulty chemicko-technologické přednášku hostujícího profesora Kooie.

Právě profesor Kooi zahájí v pondělí 30. dubna odborný cyklus přednášek a s přítomnými zájemci se podělí jak o téma mikro a nanostrukturovaných materiálů, tak o své znalosti spolupráce s průmyslem.

Zájem profesora Kooi dále směřuje na syntézu a využití nanostrukturovaných materiálů oxidických i obecně chalkogenidových tenkých vrstvách. Ty se využívají pro optický i elektrický záznam pro DVD nebo blue-ray DVD nebo netěkavé paměti typu PRAM. Zajímá se také o teoretický popis těchto jevů, které jsou způsobeny nukleací, růstem krystalů a jejich kinetikou. K modelování a teoretickému popisu využívá metodu Monte Carlo.

V následujícím týdnu (9. – 11. května) ho vystřídá profesor Stan Veprek, jehož přednáška se věnuje tzv. nanostrukturovaným materiálům, jejich základnímu výzkumu i aplikacím. Ani profesor Veprek není v Pardubicích poprvé, jak uvádí prof. Wágner: „V roce 2006 přednášel na Univerzitě Pardubice jako zvaný řečník v rámci mezinárodní konference „Solid State Chemistry 2006“. Letos posluchačům přiveze skutečně poslední horké novinky, které májí mimořádnou důležitost v oboru supertvrdých nanostrukturovaných vrstev. Významně spolupracoval i s českými průmyslovými podniky zejména v Šumperku, nyní s firmou SHM, která vyrábí řezací a vrtací nástroje. Speciální vlastnosti takových povlaků s vysokou tvrdostí se odvíjí od jejich chemického složení a jejich nanostruktury.“

Profesor Veprek působil po absolvování Univerzity Karlovy ve Fyzikálním Ústavu AV, kdy v roce 1968 jako první na světě publikoval práce o přípravě tenkých vrstev křemíku a germania. Poté začal působit na univerzitách v Německu a ve Švýcarsku. Dodnes působí na Technické univerzitě v Mnichově, kde se proslavil na katedře anorganických materiálů svým výzkumem nových materiálů s vysokou tvrdostí a houževnatostí.

Přednášky probíhají ve dnech 30. dubna – 11. května na Fakultě chemicko-technologické (v učebně S21). Jsou určené jak studentům a akademickým pracovníkům, tak i širší odborné veřejnosti.

Obě přednášky jsou organizovány v rámci projektu na podporu odborného vzdělávání a rozvoje vědecko-výzkumného týmu Centra materiálového výzkumu (TEAM CMV), který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Jedná se o tříletý projekt, který byl v roce 2009 zahájen v rámci Operačního programu „Vzdělávání pro konkurenceschop­nost“. Na realizaci plánovaných vzdělávacích aktivit a na podporu rozvoje mladých badatelů získal univerzitní tým 16,6 mil. Kč.

Bližší informace k cyklu přednášek:
prof. Ing. Tomáš Wágner, CSc.
odborný garant projektu TEAM CMV
Katedra obecné a anorganické chemie, Fakulta chemicko-technologická UPa
telefon 466 037 144, mobil 724 905 425

Ing. Valerie Wágnerová
kancléřka – mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555
e-mail promotion@upce.cz