Málo pronájmů za hodně peněz
Ne každý studuje v místě svého bydliště, a tak přicházejí na řadu koleje nebo pronájmy. Ty se však mohou pořádně prodražit. Realitní makléři se shodují, že je možné ceny nájemného navýšit, pokud pronajímatelé cílí právě na studenty v univerzitních městech, píše web faei.cz.
S hledáním bytů studenti začínají s předstihem, zpravidla už o prázdninách. Ani to však není zárukou, že najdou vytoužené bydlení, které bude dobře vypadat a bude v ucházející vzdálenosti od školy. Protože je větší poptávka než nabídka, studenti musí o ty nejvýhodnější nabídky doslova bojovat.
Současní studenti se navíc nespokojí jen tak s ledasčím. Preferují větší, například třípokojové byty umístěné v centru města nebo s dobrým dopravním spojením do školy. Vyhovuje jim moderní zařízení a nábytek. Pokud není byt moderně vybaven, dovezou si raději vlastní zařízení.
Pro pronajímatele také nejsou studenti těmi nejvhodnějšími nájemníky. Bydlet na privátě chtějí studenti zpravidla jen během semestru a na prázdniny jezdí domů, což pro pronajímatele není výhodné. Nájemníci mají také strach o vybavení a obávají se, že mladí nájemníci budou hluční.
Situace na trhu s nemovitostmi také není ideální. Zájem o nájemní byty má kvůli zvyšování cen nemovitostí čím dál více lidí, řada nájemníků pak raději pronajímá své byty přes Airbnb. Z privátů se tak stává nedostatkové zboží.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: faei.cz