Maďarští studenti mohou přijít o Erasmus
Evropská komise pozastavila přísun 12 miliard euro z unijních fondů pro porušování zásad právního státu a korupci ze strany maďarské vlády Viktora Orbána. Ze zmražené částky fondů měl být financován mimo jiné Maďary oblíbený výměnný program Erasmus+. Na některých univerzitách teď hrozí, že studenti o program příjdou.
Důvodem, proč Maďarsko o peníze na program přišlo, je napojení veřejných vysokých škol přímo na vládní špičky. Od roku 2021 je 21 vysokých škol řízeno skrze nadace. V těch na čelních postech figurují vrcholní představitelé vládnoucí strany Fidesz, včetně několika ministrů. Ti sedí v představenstvu a mají moc rozhodovat nejen o přidělení peněz. Unie v nadačním systému vidí střet zájmu, vláda zase argumentuje větší svobodou pro univerzity.
„Vysokoškolské vzdělání se vrátí o dvacet let zpátky. Nevím, jestli bude dávat smysl na nadačních univerzitách studovat,“ vyjádřil obavy jeden z profesorů János Fazekas. Evropská komise chce blokovat peníze, dokud Maďarsko nezaručí nezávislost justice, akademické svobody, práva komunity LGBT+ a unijní podmínky azylového systému. Pokud se strany nedohodnou, bude muset maďarská vláda program Erasmus+ financovat sama. Gergely Gulyás, šéf kanceláře premiéra Orbána, uvedl, že pokud nedojde k dohodě, obrátí se Maďarsko na Evropský soudní dvůr.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroje: Euroskop. Cz, iRozhlas.cz, Respekt.cz
Další články k tématu
Vysokoškoláci by v budoucnu mohli získávat univerzální evropský titul
Studenti vysokých škol v zemích Evropské unie (EU) by v budoucnu mohli získávat titul, který by uznávalo všech 27 členských států. Návrh představila Evropská komise. Záměrem je lépe propojit evropské vysoké školství a zlepšit konkurenceschopnost absolventů. „Plánem na existenci evropského titulu reagujeme na potřeby našich studentů, univerzit a jejich zaměstnanců i budoucích zaměstnavatelů dnešních studentů – a […]
číst víceČtvrtstoletí s Erasmem. Do zahraničí vyjelo přes 400 tisíc Čechů
Evropský stipendijní program Erasmus funguje v Česku již 25 let. Za tu dobu se do něj zapojilo přibližně 411 tisíc Čechů. Nejčastěji šlo o vysokoškolské studenty a pracovníky. Od roku 2014 je program pod názvem Erasmus+ otevřený i žákům základních a středních škol, učitelům, pracovníkům s mládeží nebo sportovním trenérům. Jen loni do zahraničí s Erasmem vyjelo […]
číst více