Listopadové MediCafé nabídne diskusi o cukrovce

8. 11. 2012 | Tiskové zprávy

MediCafé – sladit či nesladit?
V rámci listopadové besedy se široké veřejnosti představí přední odborník na problematiku diabetu docent Rudolf Chlup z Ústavu fyziologie Lékařské fakulty UP. Tématem setkání s podtitulem „Diabetes nemusí být nemoc“ bude především demytizace onemocnění, kterým jen u nás trpí více než čtvrt milionu populace.

„O diabetu dnes víme víc, než stihneme uplatnit v praxi. Léčba přitom není náročná, pokud se u pacienta podaří vypěstovat určité návyky. Diabetik vlastně může všechno, musí jen vědět kdy a kolik,“ říká diabetolog Rudolf Chlup. V Česku je přitom nejrozšířenější formou této nemoci diabetes II. typu, kdy klíčovou roli hraje nesprávný životní styl, obezita, stres, kouření, nedostatek pohybu, nadměrný příjem kalorií a další civilizační faktory. Diskuze se tak jistě zaměří i na příčiny zákeřného onemocnění. „Neformální večer je volně přístupný všem poznáníchtivým, kdy může každý u sklenky vína, půllitru piva nebo šálku kávy v klidné atmosféře poslouchat, přemýšlet a debatovat o zajímavém tématu,“ dodává za organizátory Martina Kotenová.

Neděláme z vědy vědu
Cyklus besed MediCafé probíhá v šesti českých univerzitních městech, v Olomouci od letošního roku. Olomoucké MediCafé organizuje místní pobočka sdružení IFMSA ve spolupráci s projektem Univerzita Palackého – centrum vědy pro všechny (PopUP), který si klade za cíl popularizovat vědu a výzkum na olomoucké univerzitě.

IFMSA je organizace reprezentovaná více než milionem studentů ze sta zemí a šesti kontinentů. Organizace je přidružena k OSN a Světové zdravotnické organizaci jako mezinárodní fórum studentů medicíny. Cílem této neziskové organizace je podpora odborného vzdělávání, mezinárodní spolupráce studentů a šíření humanistických ideálů.

Bližší informace:
Martina Kotenová, IFMSA