Kedjom-Keku aneb lidé z lesa skoro bez lesa

23. 1. 2012 | Stojí za přečtení

Kedjom-Keku

Severozápadnímu Kamerunu v oblasti Kedjom-Keku dříve dominovaly vysoké kopce pokryté hustým tropickým lesem. Díky činnosti místních pastevců a zemědělců se příroda nenávratně mění. Obyvatelé získávají novou úrodnou půdu snadným, ale zároveň necitlivým způsobem – žďářením a kácením. Unikátní horský mlžný les, kde žije několik desítek endemitních druhů ptactva a o přežití v něm bojuje také poslední skupina zdejších šimpanzů, se za posledních sto let smrskl na pouhou pětinu své původní rozlohy.

Poprvé na místě činu

A byly to létající opeřenci, co přivedlo zakladatele sdružení a studenta Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovi Martina Mikeše do Kamerunu. Poprvé přijel do země jako člen vědecké expedice. V Kedjom-Keku sbíral podklady pro diplomovou práci zabývající se vlivem kácení horského mlžného lesa na tamní ptactvo. Při příští návštěvě žil Mikeš u místních lidí a zblízka poznal jejich život, který mu učaroval. Po návratu už stačilo oslovit kamarády a nové občanské sdružení bylo na světě.

Na kopečku v Africe chtějí školní lavice

Nezisková organizace Kedjom-Keku oslaví v únoru druhé narozeniny. Za dobu své existence uspořádala řadu sbírek, charitativních akcí, koncertů. Startovacím projektem byla benefice „Na kopečku v Africe chtějí školní lavice“ na dostavbu školky. V rámci akce konané v Liberci se dražily fotografie, ručně šité šaty z tradiční kamerunské látky, zahráli místní kapely, proběhla přednáška a mnohé workshopy. K překvapení organizátorů vynesla benefice třicet dva tisíc korun. Což bohatě stačilo nejen na dokončení školky a nákup hraček, ale i na stavbu nové trojtřídky již existující kamerunské školy.

Úspěch přesvědčil členy Kedjom-Keku natolik, že se odhodlali ke smělému plánu. Postavit novou školu přímo na úpatí hor. Jelikož cesta do nejbližšího vzdělávacího zařízení v údolí zabere dětem dvě hodiny, nepouštějí rodiče své ratolesti za vzděláním. Ztratili by pracanta na celý den.

Podaří se studentům zachránit unikátní mlžný les? Zdroj: kedjom-keku.comPodaří se studentům zachránit unikátní mlžný les? Zdroj: kedjom-keku.com

Škola

Před partou studentů stál nelehký úkol, sehnat půl milionu korun na stavbu a provoz školy. Podařilo se díky řadě charitativních akcí. V pražské zoo byla představena kolekce africko-české módy, kterou navrhli studenti oboru Textilní návrhářství z Technické univerzity v Liberci. Na podzim proběhl koncert spojený s módní přehlídkou ručně pletených a háčkovaných kulichů v klubu MeetFactory. Dále se uskutečnila sportovní exhibice a dýdžejská noc v Liberci. Vše doplňoval prodej suvenýrů jako pexeso s „lidmi z lesa“ nebo nástěnných fotografií. V neposlední řadě pomohli soukromí dárci.

V současnosti odjíždí tým Kedjom-Keku do Kamerunu proměnit své plány v realitu. Samotná stavba školy, kterou navrhl Absolvent Fakulty umění a architektury TUL Jindřich Ráftl, je koncipována jako nezávislý soběstačný projekt, který je sestaven z přírodních surovin nacházejících se v blízkosti stavby.

V české škole hodlá občanské sdružení učit své žáky nejen angličtině a matematice, ale i environmentální výchově a trvale udržitelnému rozvoji. Africké vyslance doplňuje Vladimír Vacátko, který se stane prvním kantorem české školy v kamerunských horách. Jak sám říká: „Jedna věc je školu postavit, druhá věc je úspěšně ji provozovat.“

Více informací na www.kedjom-keku.com

Další články k tématu

Stále máte čas! Které školy ještě berou přihlášky?

Březnem to neskončilo. I v dubnu se můžete stále hlásit na některé veřejné vysoké školy. U vybraných fakult a oborů pak přihlášky můžete posílat ještě i v květnu a červnu. Mendelova univerzita v Brně – Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií přijímá přihlášky do 30. dubna, Provozně ekonomická fakulta na některé obory až do 13. června Policejní […]

číst více