Jihočeská univerzita si vybrala nový vizuální styl

17. 9. 2012 | Tiskové zprávy

Do soutěže přihlásilo sedmdesát účastníků celkem 121 návrhů, z čehož 115 nakonec vyhovělo podmínkám soutěže. Komise složená z odborníků a ze zástupců vedení a fakult Jihočeské univerzity vybrala v 1. kole hodnocení pět návrhů, které postoupily do druhého kola. Možnost ovlivnit rozhodnutí komise měli i studenti a zaměstnanci univerzity prostřednictvím hlasování pro konkrétní návrhy na internetu nebo v Akademické knihovně.

2. kolo hodnocení se uskutečnilo 29. 8. 2012. Vítězem soutěže se stal návrh Mgr. A. Radky Folprechtové. Jak autorka svůj návrh charakterizuje?

„Logo Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vychází z historického odkazu genia loci a z heraldiky pětilisté růže z níž přejímá pětici shodných prvků centrálně mířících do středu. Logo zároveň graficky navazuje na stávající pečeť JU, která mu vytváří obsahový výklad a historické pozadí. Vsazením nového loga do pečeti v horním centru, včetně teček dělících text, ideálně propojuje oba základní prvky celého vizuálního stylu JU. Abstrahování motivu až na nejjednodušší grafický prvek – bod – kruh zaručuje logu tvarovou nadčasovost. Značky – symboly jednotlivých fakult respektují grafický rozvrh loga JU. Obsahová náplň vychází ze zaměření jednotlivých fakult a je v souladu s jejich slogany.“

Jedním ze členů pětadvacetičlenné hodnoticí komise byl i rektor Jihočeské univerzity prof. Libor Grubhoffer. Jak celou soutěž hodnotíte?

„S průběhem soutěže jsem navýsost spokojený a těší mě, že podobný názor má také naprostá většina kolegů z výběrové komise. Překvapil mne velký počet přihlášených návrhů, nepřekvapila mě snad obrovská kvalitativní variabilita návrhů od naprosto naivních až po na první pohled velmi hodnotné a technicky skvěle vypracované návrhy. Zaujalo mě též v jakém počtu se opakoval shodně motiv písmene J doplněného do písmene U.“

Hlasoval jste pro pozdější vítězný návrh již v prvním kole soutěže? Nebo jste preferoval jiný z návrhů?

„Hlasoval jsem pro něj v druhém kole – finálové volbě zcela jednoznačně, jakkoli se přiznám, že v první volbě byl mým favoritem jiný návrh. Přesto způsob prezentace autorkou návrhu, rozpracovanost alternativ a aplikací, ale hlavně nápad samotný u mě, podobně jako u naprosté většiny členů poroty, zvítězil. Symbolika vítězného návrhu je mnohem obecnější než bývá výklad historickou konotací rožmberské růže.“

Co od sjednocení vizuálního stylu univerzity očekáváte?

„Nesmírně pozitivním zjištěním pro mě je skutečnost, že samotná soutěž naší univerzitu, troufám si tvrdit, sjednotila, přesněji řečeno sjednotila představitele fakult, studentů a vedení univerzity. To bylo velmi příznivé zjištění, ukázalo se totiž, že máme dostatek dobré vůle napříč univerzitou k nalezení shody v grafickém a morfologickém provedení, v barvách loga/symbolů pro jednotlivé fakulty. Dokonce ještě více, fakulty byly ochotny se vzdát svých dosavadních grafických symbolů, ke kterým již měly vytvořený citový vztah. Nerad bych se mýlil, ale s realizací výsledku soutěže máme šanci mít jeden z nejhezčích vizuálních stylů v konkurenci ostatních vysokých škol u nás. Slibuji si proto od nového vizuálního stylu, že naší univerzitě dodá potřebného vizuálního důrazu, atraktivity a institucionálního sebevědomí. Zavedením nové grafické symboliky, jak pevně doufám, končí období amatérských improvizací v prezentaci a propagaci univerzity a začíná nové období používání kvalitní grafické symboliky v celé šíři žádoucích.“

Vítězka Mgr. A. Radka Folprechtová vytvoří do konce roku 2012 grafický manuál jednotného vizuálního stylu, který podrobně rozvede parametry log a zásady jejich aplikace na nejrůznější tiskoviny a předměty.

Více informací poskytne:
Mgr. Jiří Váňa
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
úsek vnějších vztahů a komunikace
Branišovská 31a
e-mail: jvana@jcu.cz