Japonský hostující profesor na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice / prof. Keiji Tanaka o fyzice pro chemiky

5. 10. 2010 | Tiskové zprávy

Týdenní přednáškový cyklus s názvem „Physics for Chemists“ je jedním ze souboru přednášek zahraničních odborníků pořádaných v rámci projektu na podporu odborného vzdělávání a rozvoje vědecko-výzkumného týmu Centra materiálového výzkumu, spolufinancovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Jedná se o tříletý projekt, který byl vloni zahájen v rámci Operačního programu „Vzdělávání pro konkurence-schopnost“. Na realizaci plánovaných vzdělávacích aktivit a na podporu rozvoje mladých badatelů získal univerzitní tým 16,6 mil. Kč.

K cyklu přednášek za její organizátory prof. Ing. Tomáš Wágner, CSc., proděkan Fakulty chemicko-technologické, dodává:
„Profesor Keiji Tanaka patří mezi nejúspěšnější a nejuznávanější vědce v oblasti studia a výzkumu chalkogenidových skel. Fyzice pevných látek se věnuje již skoro 40 let. Mezi jeho nejuznávanější práce patří studium fotoindukovaných jevů v chalkogenidových sklech, a to především na tenkých vrstvách As2S3(sulfidu arsenitého). Na základě detailních a rozsáhlých experimentálních výsledků vyvinul profesor Tanaka teorii vysvětlující změnu optických vlastností chalkogenidových skel (fotosvětlání, fototmavnutí), které jsou vyvolané expozicí laserem a při němž dochází k přeuspořádání struktur v matrici chalkogenidového skla. Prof. Tanaka je osobností mimořádných kvalit jak odborných, tak lidských. Za svou práci byl odměněn mnoha mezinárodními oceněními, např. Cenou Stanforda R. Ovshinského udělovanou významným vědcům za přínos k výzkumu chalkogenidů a nekrystalických polovodičů.“

Jedná se již o druhé hostování Prof. Keiji Tanaky na Univerzitě Pardubice. O nových trendech v optice a optické fyzice, materiálovém výzkumu v oblasti nekrystalických polovodičů a nových aplikačních možnostech těchto materiálů přednášel na univerzitě v Pardubicích již v roce 2004.

„Přednášky prof. Tanaky jsou pro posluchače vždy velkým přínosem v porozumění novým materiálům. Významně přispívají též k rozvoji tvůrčích činností a projektů řešených na Fakultě chemicko-technologické, zejména katedry obecné a anorganické chemie, katedry fyzikální chemie, výzkumného centra i Společné laboratoře chemie pevných látek Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd a Univerzity Pardubice,“ dodal k přednáškovému cyklu japonského profesora prof. Wágner z domácí Fakulty chemicko-technologické.

Přednášky probíhají ve dnech 4. – 8. října na Fakultě chemicko-technologické, v budově HB nového areálu FChT, učebně S21.

Ing. Jakub Kolář, student 2. ročníku doktorského studia byl vloni na dvouměsíční stáži na Hokkaido University v Sapporu:

„V rámci doktorského studia programu Chemie a technologie anorganických materiálů jsem dostal díky podpoře školy a japonskému stipendiu možnost vycestovat na studijní pobyt na University of Hokkaido. Po dva měsíce jsem měl možnost se věnovat studiu a vědeckému výzkumu v experimentální skupině profesora Keiji Tanaky v laboratoři fotoelektronických materiálů divize aplikované fyziky. Zkušenosti a dovednosti, které jsem během svého studijního pobytu na japonské univerzitě získal, významně ovlivnily nejen moje profesní badatelské zaměření, ale samozřejmě i můj život osobní.“

bližší informace k cyklu přednášek Prof. Tanaky:
prof. Ing. Tomáš Wágner, CSc.
odborný garant projektu TEAM CMV
proděkan pro vnější vztahy FChT
telefon 466 037 144, mobil 724 905 425

Ing. Valerie Wágnerová
kancléřka – mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555
e-mail promotion@upce.cz