Jak přežít ve studentské kapele
Skažená Skarlet: „Odměna za všechen ten investovaný čas je to, když stojíte na pódiu a před vámi je dav nadšených tančících fanoušků“
Skažená Skarlet je kapela ze severočeských Litoměřic, která hraje – jak název napovídá – styl ska. Mají dva kytaristy, basáka, dva zpěváky, hráče na trubku, saxofon a bicí. „Kytarista, basák a já, saxofonistka, jsme spolu chodili do třídy. Také jsme jezdili na letní semináře, kde se mladí muzikanti učili dovednostem improvizace na hudební nástroj. S těmi nástroji dvacet hodin v kuse nás tam napadlo založit si kapelu s vlastní tvorbou,“ vypráví saxofonistka Alžběta Mrázová. Skažená Skarlet nyní hraje už sedm let a má za sebou přes sto padesát koncertů. V současné době ji zaměstnává turné „Skanking tour“ s polskou kapelou Skamparasas, v rámci kterého odehrají pět koncertů v Polsku a pět v České republice.
Ptali jsme se Alžběty, jak se dá skloubit kapela s vysokou školou. „Řekla bych, že docela dobře. Až na dva jsme všichni studenti, nebo jsme, když už jsme hráli s kapelou, byli a každý studuje různý obor. Od zemědělské univerzity, přes IT, sociální vědy, policejní akademii, práva. Zkoušíme každou neděli a hrajeme často hlavně na severu Čech a tak nás to nutí vracet se do rodného města, kromě jiného, za kapelou. V tom je to na jednu stranu náročnější, že jsem například z Brna každý víkend musela odjet na sever Čech, ale zase je to dobré v tom, že jsme spolu v kontaktu a nadále kamarádi, a to určitě z velké části díky kapele. Věřím, že bychom asi každý víkend nepřijeli domů sednout si spolu na pivo. Z osobní zkušenosti naší kapely vím, že s vysokou školou se dá hraní v kapele zvládnout, i když má základnu v úplně jiném městě, než studujete. A odměna za všechen ten investovaný čas, čas ve vlaku při přejezdech, že si musíte podle termínů letních festivalů upravovat dovolenou, je to, když stojíte na pódiu a před vámi je dav nadšených tančících fanoušků. Člověk musí být pro hraní zapálený, jinak by si v těchto omezeních našel důvod, proč nehrát.“
Náročnější než skloubení hraní s vysokou školou bude podle Bětky skloubení kapely a rodiny. Přesto doufá, že v koncertování budou pokračovat i po konci studia. „Budu doufat, že všichni máme ty nejskvělejší partnery, kteří budou chod kapely podporovat. Je to hlavně otázka priorit – podobný otazník byl pro nás i přechod ze střední školy na vysokou a zvládli jsme to bez problémů.“
Bandzone profil kapely: http://bandzone.cz/skazenaskarlet
Facebook kapely: https://www.facebook.com/skazenaskarlet
Mr. Scarecrow: „V životě je tolik věcí kovbojka, že hudba by měla být opak“
Mr. Scarecrow je ostravská death metalová kapela fungující od roku 2005. V roce 2007 vydali první album „30 Silver Pieces“, za další čtyři roky následovalo druhé „Change the Channel“, které je možné si koupit v digitální podobě za symbolickou dvacku. Nyní hrají ve čtyřčlenné klasické sestavě kytaristy, basáka, zpěváka a bubeníka.
„Nemáme nějaké ambice se hudbou živit, máme to spíš jako takový koníček. Vždycky budeme rádi, když nám na koncert přijdou lidi a když si od nás koupí album, ale hlavní je asi to, že nás hraní toho, co hrajeme, baví, že nás to baví hrát spolu a že nás baví se na koncertě snažit, ať lidi v pátek nebo v sobotu po týdnu v práci zapomenou na trable venku a vyblbnou se a odpočinou si,“ říká kytarista a kapelník Matěj Grunt. Ten kromě hraní studuje psychoterapeutická studia na Masarykově univerzitě, jeho dvojče basák je studentem chemie na VUT.
Skloubit školu s kapelou prý někdy bývá zábavné. „Já i brácha studujeme v Brně, z čehož plyne dojíždění do Ostravy na zkoušky, nedostatek peněz, vztek, slzy, zvolávání k nebesům a prodávání přebytečných orgánů. Na druhou stranu, zbývající půlka kapely je pracující a ti to s časem nemají o nic jednodušší. V podstatě ale asi platí, že když se chce, všechno jde, navíc mít koníček je super, aspoň nefetujeme a tak. V budoucnu po VŠ to bude asi ještě složitější, protože kdo ví, kam nás vítr a práce zavane, ale myslím, že jednou za týden dojet na zkoušku zvládat budeme. Pokud nás to teda pořád bude bavit, ale počítám, že jo, blbí jsme na to všichni dost, to je věc vrozená a žádný titul od toho člověka nezachrání.“
To, že kapelu hraní baví, prý jde poznat i na koncertech. „Přijďte se na nás někdy podívat, nebo si nás poslechněte. Pokud se vám zalíbíme, tak pecka, pokud ne, tak taky dobrý. Dáváme do toho sebe a buď vám to taky něco dá, nebo ne, ale obojí je fajn – v životě je tolik věcí kovbojka, že hudba by měla být opak,“ vzkazuje Matěj.
Bandzone: http://bandzone.cz/mrscarecrow
Facebook: https://www.facebook.com/…arecrowMusic
MINIMINY: „Dokud se zpívá, ještě se neumřelo“
MINIMINY jsou „acapella kapela“ – využívají pouze své hlasy. Je jich devět, ale vystupují v proměnlivém počtu. Vznikli prý původně ze školního sboru brněnského Gymnázia Slovanské náměstí. Poté, co jim odešel vedoucí pan profesor, musel se sbor začít vést sám. „Začali jsme více zpívat a ze srandy začali svoje nástrojové party zpívat pusou. A tak to šlo dál, až děláme to, co dnes děláme,“ vzpomíná Anička z MINIMIN.
„Jsme hodně různorodá skupina, to je to, co nás dělá tím, čím jsme. Z toho vychází i naše kostýmy. Různé barvy, různé charaktery. Teď máme ještě kostým, který jsme si vymysleli na vystupování na Hrnem Brnem na Melodce, ve stylu commedie del arte, protože jsme takoví komedianti. Máme svůj humor a kdyby přišel někdo zvenčí k nám na zkoušku, kdo ví, jak dlouho by vydržel. Každej děláme a studujeme něco jinýho, spojuje nás vlastně nejvíc ta hudba.“ V kapele mají strojaře, architektku, studentku hudební vědy, chemičku, ekonomku, politoložku i dvě maturantky. Jediný muž v kapele kromě a capella kapely hraje také ve folk-punkovém uskupení Rozsypané Glukometry, jedna ze zpěvaček se angažuje v taktéž punkové kapele V tu chvíli počala na klávesy, další dvě zpěvačky hrají v orchestru.
MINININY na rozdíl od předchozích dvou kapel vesměs studují ve svém rodném městě Brně. Sladit školu s koncerty a zkouškami je pro ně proto o dost snazší. „Při zvětšení dávek kávy a snížení spánku to jde dobře. Hlavně máme zkoušky jen jednou týdně, v neděli odpoledne, to není tak náročné. Náročnější je však koncertování během týdne.“
A jak vidí MINIMINY svou budoucnost? „Dokud se zpívá, ještě se neumřelo… Doufám, že budeme fungovat co nejdéle, minimálně do té doby, než nás to přestane bavit. Myslím si, že nemíříme nikam vysoko, spíš chceme dělat aranže jak nejlíp dokážeme, dostat ze sebe maximum. Hlavně chceme předávat dál co nejvíce pozitivní energie a mít ze zpívání radost a nebrat ho jako povinnost.“
Facebook kapely: https://www.facebook.com/miniminy.cz
Youtube kanál kapely: https://www.youtube.com/playlist?…
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj fotografie: Stock.Xchng
Další články k tématu
10 studentských vynálezů, které dobyly svět
Dějiny jsou plné studentů, kteří již během univerzitních let přišli s převratným objevem. Nejeden z nich způsobil revoluci. Některé vynálezy zatím na své místo v každodenním životě čekají, bez jiných bychom se už dnes neobešli. Chytrá sluchátka Chytrá sluchátka vymysleli Parth Gaggar a Vijay Jain z indické univerzity IIT Roorkee. A jak poznáte chytrá sluchátka od těch „hloupých“? […]
číst více